Jak řešit píchnutí od včely

Včelky nechtějí na nás útočit, je to poslední možná obrana, jakou použijí. Jejich žihadlo navíc není určeno na boj proti savcům, tudíž jde v takovém případě o akci stylu kamikaze. Takže většinou se jejich útoku a píchnutí můžeme docela jednoduše vyhnout. Například tím, že je nebudeme dráždit. Samozřejmě ale někdy se nehoda stane, a v takovém případě je dobré vědět jak včelí vpich a nebo případný otok řešit.

V částečně „ztracené situaci“ jsou lidé, kteří mají alergii na včelí jed. V jejich případě jakékoliv pokusy o domácí léčbu mohou být zbytečným hazardem se zdravím a je dobré co nejrychleji vyhledat lékaře, který alergickou reakci bude řešit.  Pokud víme, že pro nás je útok včely jen bolestivou nepříjemností, která skončí případně otokem, můžeme se snažit negativní efekty různými způsoby zmírnit.

Na prvním místě bychom měli co nejrychleji (rychlost obecně je u jakéhokoliv píchnutí důležitá, zvláště protože může redukovat případný otok)  zkontrolovat vpich, jestli v něm není (a nejčastěji je), ještě včelí žihadlo. To musíme samozřejmě odstranit a to ze dvou důvodů. Jednak se toto cizí tělísko v ráně zanítí a navíc obsahuje v sobě ještě jed, který můžeme do rány vymáčknout a tak si ještě přidat trochu zbytečné bolesti navíc. Neexistuje univerzální způsob, obecně je nutno dávat pozor, aby se nezmáčklo jedový váček a nejčastěji se doporučuje netahat, nelámat ale jemně „seškrábnout,“ například delším nehtem, kreditní kartou či u šikovnějších lidí špičkou nože.

A co potom s rankou, aby tolik nebolela a aby se nevytvářel příliš velký otok? Obecně se doporučuje více méně jen chlazení ledem nebo studenou vodou. Ale samozřejmě existují i různé osvědčené babské rady, na které mnozí nedají dopustit. Nejčastěji je zmiňována cibule a med, kterými bychom měli ránu potřít. Tyto metody určitě nikomu neublíží a dokonce mohou pomoci. Ale jsou zde i různé kontroverznější způsoby.

Vědečtěji se tváří například nápad, abychom na píchnutí od včely přikládali na půl hodiny kašičku vytvořenou z jedlé sody a vody, která by měla neutralizovat efekt jedu. A dokonce se doporučuje alergikům ranku promýt octem – při veškerém respektu k lidové moudrosti, osobně bych toto rozhodně při alergii nedoporučoval, maximálně v mezičase můžeme to vyzkoušet během chlazení před příjezdem záchranky nebo než dorazíme k lékaři. Občas se také říká, že včelí píchnutí může uklidnit potírání čerstvě rozříznutou petrželí (samozřejmě jde o kořen a ne o nať). Exotickou radou je potírání ranky papayou – ta obsahuje papain či papayový enzym, který by měl rozkládat nepříjemné látky ze včelího jedu. Samozřejmě neexotický domácí česnek má také své fanoušky (domácí opravdu znamená náš, ne to cosi z Dálného východu či Mexika). A poslední, dalekými zeměmi vonící rada pochází z Číny. Moudří medici ze země za Velikou zdí doporučují přitisknutí sterilně čisté a studené měděné mince. Pomůže? Možná, jenom kdo bude mít čistě měděný penízek dnes u sebe…

3 komentáře u „Jak řešit píchnutí od včely“

  1. Zdravim před 3dny mě pichla včela žihadlo mam vytahle maly otok a hnisavou tečku svědi to šileně a nic nepomaha jen tarudle kolen vpichu co mam dělat?ěkuji Tana

    • Měly by pomoci rady uvedené v článku a navíc za den max dva by to mělo přestat svědět úplně. Kdyby se to ale nezlepšilo, tak raději navštivte lékaře, ať to zkontroluje a případně vám doporučí něco co zmírní pocit svědění v místě bodnutí.

    • No mám zaručený recept jak na včelí žihadla pokud nejste alergičtí. Z vlastní zkušenosti Vám mohu říct ,že nejhorší je prvních 10 žihadel , po 50 žihadlu přestanete otékat a včelí štípnutí bude pro Vás záležitostí na 10 sekund než si vytáhnete žihadlo a můžete pak dál pokračovat v práci…

Komentáře nejsou povoleny.