Aby nás nesvědilo…

Letní pobyty u vody a večerní vysedávání v přírodě jsou sice velmi krásné, ale většinou také výrazně zvyšují riziko útoku různých poletujících „krvesajů“. Čert vem, že nás trochu píchnou a vycucají kapičku krve. Větším problémem je otok a svědění, které nám jejich útok dokážou připomínat ještě několik dní. V lékárně či na internetu lze koupit různé přípravky hodně omezující svědění. Ale také můžeme využít takzvané babské rady, které jsou převážně úplně stejně úspěšné, ale navíc mají tu výhodu, že nás obvykle skoro nic nestojí. No a navíc jsou čistě přírodní.

Neškrábat

Tohle sice možná není přímo babská rada, ale jedná se o jedno z nejdůležitějších doporučení. Pokud nás kousne či štípne jakýkoliv hmyz, postižené místo můžeme libovolným způsobem ošetřit. Pokud to umíme, tak lze navíc opatrně vymačkat jed nebo žihadlo. Jen ho v žádném případě neškrábeme. Krátkodobou úlevu vystřídá mnohem intenzivnější svědění a navíc můžeme do ranky zanést nějakou infekci, díky které se problémy jen znásobí.

Oves

Ovesné vločky obsahují látky, které dokážou zmírnit svědění a zmenšit otok. Abychom tuto jejich speciální vlastnost mohli využít, musíme je nejdřív v poměru jedna ku jedné rozmixovat s vodou. Vzniklou kašičku naneseme kosmetickým tampónem nebo vatičkou na místo píchnutí a necháme deset minut účinkovat. V některých babských radách se doporučuje kaši obohatit ještě o trošičku kvalitního medu. Ten kromě zvýšení účinnosti směsi nás navíc svou lepkavostí odradí od drbání. Vše opakujeme zhruba každé tři až čtyři hodiny. Pokud máme štípanců více nebo jsou na špatně dostupných místech, můžeme si nachystat ovesnou lázeň. Její příprava je velmi snadná. Stačí nasypat vrchovatou sklenici ovesných vloček do horké vany naplněné do poloviny.

Cibule nebo citron

Skvělým lékem, který dokáže velmi dobře zmírnit pocit svědění a navíc ho najdeme asi v každé domácnosti, je úplně obyčejná cibule. Nemusíme s ní dělat žádná velká kouzla. Stačí odkrojit oloupaný kousek, připevnit na místo, kam nás hmyzí „upírek“ kousl a nechat přibližně deset minut působit. Úleva by se měla dostavit téměř okamžitě. Navíc díky antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem začne po několikeré aplikaci splaskávat i otok. Jedinou vadou této ověřené a úspěšné metody je ostrý cibulový zápach, který ne každému vyhovuje. Místo cibule můžeme vyzkoušet plátek citronu, který také umí rychle přinést úlevu i když je přeci jen trochu méně účinnější.

Sůl a soda

Dalším haléřovým lékem je obyčejná kuchyňská sůl. Nepotřebujeme žádné zázraky s jódem nebo tibetskou zásobárnu minerálů, stačí opravdu ta nejobyčejnější sůl za pár korun. Uděláme si roztok z jedné lžičky soli a sklenky převařené vody. Každé čtyři hodiny jím nasákneme kosmetický tampónek nebo kousek vaty a přiložíme na čtvrt hodiny na oteklé místo. Do dvou dnů by měl otok zmizet.  Můžeme také do lžičky jedlé sody přidat pár kapek vody, rozmíchat a vzniklou kaši přiložit na ranku. Účinnost této metody je trošku lepší než u slané vody, ale zase je s ní více práce, protože pokaždé si musíme připravit čerstvou porci „léčiva“.