Muchnička – léčíme kousnutí

Kousnutí malé a nenápadné černé mušky zvané muchnička lze celkem snadno rozlišit od štípanců způsobených jiným hmyzem. Většinou si na něm můžeme všimnou drobné krvavé stopy a po čase tam na několik dní vznikne i hodně svědivý otok, který je převážně velikostí a problémy, co může způsobit, ve velmi výrazném nepoměru k drobnému hmyzímu tělíčku, které ho způsobilo. Ranku po kousnutí bychom neměli škrábat, abychom do ní nezanesli nějakou infekci a také je dobré ji průběžně ošetřovat. Můžeme použít krémy a spreje z lékárny nebo také vyzkoušet různé babské rady.

1. mezi největší klasiku domácí léčby různých kousnutí hmyzem patří přikládání cibule, která umí z rány vytáhnout škodlivé látky a zamezuje svědění a růstu otoku. Funguje i na muchničky. Na štípanec můžeme přiložit přímo plátek cibulky a nebo ji nastrouháme, zabalíme do kousku gázy a pak upevníme. Jestliže někomu vadí zápach cibule, může místo toho vyzkoušet plátek nebo kašičku udělanou z ananasu.

2. úlevu přinese také když rozpustíme tabletu šumivého vápníku v troše vody (mělo by jí být tolik, aby se rozpustil, ale koncentrát musí být silný), do které namočíme kosmetickou vatičku nebo kousek gázy a přiložíme na ranku způsobenou muchničkou.

3. také lze rozmíchat lžíci jedlé sody ve sklenici vody a postupovat stejně jako s šumivým vápníkem.

4. občas se v klasických babských radách doporučuje na kousnutí muchničky i přikládat vatičky namočené do octa, ale lze narazit i na informace či doporučení, že v tomto případě ocet příliš nepomáhá (nebo dokonce, že i škodí) a nebo pokud pomáhá, tak jen jablečný.

5. kousnutí, které způsobila muchnička, můžeme pravidelně potírat levandulovým olejem, který by měl vpich průběžně dezinfikovat a také zmírňovat svědění či pálení.

6. svědivý pocit, který se většinou objeví nějaký čas po kousnutí lze úspěšně odstranit tak, že štípanec budeme potírat kvalitní mentolovou pastou na zuby.

7. pomáhá i zkyslé mléko, někdy naše babičky na ranky od muchničky přikládaly měkký tvaroh nebo trochu přírodního jogurtu.

8. z bylinek se nejčastěji doporučuje klasiku, která pomáhá i při kousnutí či píchnutí jiným hmyzem. Takže úspěšné bývají různé odvary z tymiánu, heřmánku nebo šalvěje, které necháme vychladnout, pak do nich namočíme vatičku či kousek gázy nebo nějaké látky a vše upevníme náplastí nebo obvazem.

tip: metody lze samozřejmě kombinovat, někdy to přinese i výrazně lepší účinky.