Jak poznat kousnutí nakaženým klíštětem

Díky klimatickým změnám máme v posledních letech kratší a méně intenzivní zimy. Navíc se mění přírodní podmínky ve výše položených lokalitách a to vše samozřejmě nahrává i stále širšímu výskytu klíštěte. S tím i neustále roste riziko nákazy lymskou boreliózou. Tato nemoc se může v těle rozvíjet dlouhou dobu bez výraznějších příznaků, proto je určitě velmi užitečné vědět, jak poznat první symptomy onemocnění. Mezi nejvýraznější a nejsnadněji identifikovatelné patří kožní změny, které se na těle mohou objevit nějaký čas po kousnutí.

Po štípnutí klíštěte parazita nejdříve odstraníme, místo, kde se přisál, dezinfikujeme a pak mu po dobu několika následujících týdnů musíme věnovat výrazně větší pozornost. V případě nákazy boreliózou v jeho okolí nejpravděpodobněji zaznamenáme příznaky této nemoci. Pozor, po dobu jednoho měsíce je rozumné pozorovat nejen starý štípanec, ale vlastně celé tělo. Typická skvrna se totiž v části případů objeví i úplně na jiném místě, než to, ze kterého jsme parazita odstranili. Nesmíme také zapomínat, že drobné zčervenání ihned po kousnutí obvykle nic neznamená. Je to normální reakce organizmu na poškození pokožky. Barevné změny typické pro boreliózu se objevují obvykle přibližně za týden až čtrnáct dní po přisátí klíštěte. Jestliže do měsíce nic nezpozorujeme, máme velkou šanci, že se nám nemoc vyhnula. Ale úplnou jistotu můžeme získat jen po vyšetření u lékaře a následných krevních testech.

Kožní příznaky nakažení boreliózou

  • skvrna obvykle vypadá jako červený kruh, jehož střed je v místě kousnutí
  • často připomíná terč – mívá jeden či více kruhů (nafialovělých nebo tmavě růžových), někdy se ve středu objevuje bílá barva
  • obvykle je skvrna dost velká – pět centimetrů i více
  • s postupem času se zvětšuje (normální skvrny po kousnutí hmyzem se se zmenšují)
  • neotéká, jen mění barvu pokožky (to může občas vytvářet mírně plastický dojem) – kousnutí hmyzem (i první reakci na vytažení klíštěte) doprovází převážně větší či menší otok
  • občas svědí nebo mírně pálí, může mít na dotek lehce vyšší teplotu než okolní kůže

Pár obecných připomínek

Odběr krve hned po odstranění klíštěte bohužel nic nezjistí. Stejně musíme počkat nějaký čas, než budou lékaři schopni borélie identifikovat. To jestli je klíště infikované (odhaduje se, že jich může být až třicet procent) se dá zjistit z různých testů. Můžeme je koupit v lékárně nebo online, případně lze klíště poslat na přezkoumání do specializovaných laboratoří. Infikovaný parazit ještě automaticky neznamená přenos nemoci. Tady hraje roli více faktorů. Nejdůležitější je imunita a také doba přisátí (čím déle trvá, tím větší je riziko).