Lymská borelióza – příznaky

Lymská borelióza patří spolu s encefalitidou mezi dvě nejzávažnější onemocnění*, která přenáší klíšťata. Bohužel, zatím na ni neexistuje očkování, takže musíme stále velmi dbát na prevenci a také bychom měli poznat příznaky, které tuto nemoc doprovází, Protože včasná diagnóza je vždy velmi důležitá pro úspěšnou léčbu. V případě lymské boreliózy je lepší jít za lékařem i při nejmenším podezření, protože neléčená má velmi závažné a často i trvalé dopady na lidské zdraví.

Mezi první a nejznámější příznaky patří typická skvrna, která ve většině  případů připomíná terč. V místě vpichu je převážně malá tmavá tečka, kterou obklopuje kruh v normální barvě kůže a ten je zarámován dalším červeným kruhem. Skvrna se postupně zvětšuje (což odráží i její latinský název erythema migrans), průměr může přesáhnout i pět centimetrů. Dá se říci, že tento příznak je naprosto jednoznačný, bohužel existuje určité procento lidí, u kterých se vůbec neobjeví a nebo vypadá jako červená skvrnka po nějakém obyčejném štípnutí. Jistým náznakem může být čas, kdy se objeví, protože pokud nás štípne hmyz, tak reakce na jed je téměř okamžitá nebo přijde během jednoho dne. Skvrna, kterou vyvolává lymská borelióza, se objevuje až s jistým časovým odstupem. Převážně je to několik dní, ale někdy se místo přisátí začne zabarvovat po dvou až třech týdnech.

Jestliže jsme si nevšimli žádných skvrn a nebo se u nás tyto příznaky vůbec neobjevily, měli bychom si dávat pozor ještě na následující projevy začínající lymské boreliózy (převážně se mohou začít objevovat až několik týdnů po kousnutí klíštětem):
– téměř všichni nakažení, kteří nezačnou nemoc léčit si stěžují na neustálou únavu, která nemizí ani po pořádném odpočinku
– nemocný může také mít nižší tělesnou teplotu než obvykle, pokud se objeví horečky, tak většinou trvají krátce (v prvním měsíci občas příznaky propukající lymské boreliozy připomínají slabší chřipku, čili mohou se objevit i zvýšené teploty, ale tyto symptomy jsou dosti nejednoznačné)
– objevuje se i zvýšená citlivost na alkohol i po vypití malých dávek, která se projevuje závratěmi a nevolností
– mezi příznaky lymské boreliózy patří i bolesti v kloubech a nenadálé bolesti a tuhnutí šíje, obé většinou dosti rychle a samo zmizí
– celkem obvyklé jsou i problémy se zrakem a sluchem. Nemocným v uších šumí nebo píská, před očima se jim objevují skvrny nebo nevidí příliš ostře, ale při vyšetření u odborníka se žádný problém neobjeví.

* Většina lidí si myslí, že klíšťata přenáší jen lymskou boreliózu a encefalitidu, ale to není pravda. Mezi další nemoci, kterými nás může nakazit tento odpudivý parazit patří například anaplasmóza (ehrlichióza), dirofilárie, leishmanióza, babesiosa nebo bartonelóza.