Zarděnky – nepříjemnost bez léčení

Zarděnky patří mezi jedny z nejtypičtějších dětských nemocí. Původcem této choroby je Rubivirus, který se velmi snadno přenáší. U dětí je nemoc více méně bez komplikací, velmi nebezpečná pro zdraví může být v těhotenství. Její výskyt je ale převážně minimální, protože je proti ní očkování.

Zarděnky jsou nemocí, kterou onemocní naprostá většina populace. Většinou se to stane v dětském věku a nebo je v tomto období člověk očkován a díky tomu má skoro každý poté velmi silnou imunitu. Nemoc se nejčastěji přenáší vzdušnou cestou neboli kapénkovou infekcí, inkubační doba je dva až tři týdny, ale nakažený chorobu může šířit již přibližně po týdnu. Nejčastěji se objevuje v zimním a jarním období, ale není to žádné pravidlo. Mezi základní příznaky patří „zardělá kůže“ neboli načervenalá vyrážka a také výrazně zduřené lymfatické uzliny na zadní straně krku a za ušima – pokud  se objeví, mohou být veliké až jako fazolky. Občas se může na začátku objevit i velmi vysoká horečka a také rýma případně i ranky v dutině ústní. Vyrážka v podobě menších světle červených skvrn (mohou se mírně zabarvit do fialova) se objevuje na celém těle, převážně je nejviditelnější na obličeji a na trupu. U dětí jsou fleky převážně menší a méně výrazné, u dospělých větší a sytější. Není příliš dlouho viditelná – přibližně během tří dnů by měla zmizet. Mezi komplikace může patřit výše zmíněná teplota a rýma, případně ve vzácnějších případech také záněty kloubů a někdy také zánět mozkových blan. Největší  problém se zarděnkami je v případě  těhotenství, tehdy dochází k předčasným porodům a postižení plodu, zvláště pokud k nakažení dojde v prvních týdnech.

Léčení zarděnek není nutné. Nemoc sama přechází přibližně během deseti dnů a v té době by se nakažený měl udržovat v klidovém režimu a nejlépe na lůžku. Neměl by vycházet ven, aby případně nenakazil další lidi. Pokud se objevuje vysoká teplota a nebo rýma, používají se naprosto klasické prostředky proti nim. Čili v případě horeček je vždy magická lípa nebo bez a u rýmy kromě kapesníku s problémy může pomoci například šípek a nebo máta, vše v podobě různých bylinkových čajů. Těhotné ženy by měly okamžitě vyhledat lékaře a nepokoušet se o jakékoliv přecházení či domácí léčbu. Pokud je těhotenství plánované a budoucí matka ví, že nebyla očkována ani nemoc neprodělala v dětství, mělo by se přemýšlet o preventivním očkováním několik měsíců dříve, než k otěhotnění dojde – minimum jsou 3.