Chromoterapie aneb jak barvy léčí

Chromoterapie, ačkoliv se to možná na první pohled nezdá, rozhodně není jen tak nějaké šílené šamanství. To, že barvy mají vliv na naše chování a tím pádem i na naše zdraví, není nějaká novinka. Všimli si toho lidé již v dávných dobách – vliv barev analyzovali jak starověcí Egypťané, tak moudří lidé v Říši středu neboli v Číně, takže tyto znalosti mají již více jak čtyři tisíce let a lidé si jich dokázali všimnout nezávisle na sobě.

Barvy zachycené sítnicí našeho oka působí nejdříve na mozek, který později vyšle signál o tom, co jsme zaznamenali našemu endokrinnímu systému (neboli žlázám s vnitřní sekrecí). Vzniklá hormonální reakce putuje naším krevním oběhem a dále působí na tělesné orgány. Efekty působení barev mohou být jak fyzické tak i psychické – toho druhého si například všimli v různých moderních nemocnicích a začínají využívat různou barevnost místností, podle toho, jaký efekt právě chtějí dosáhnout.  Obecně se chromoterapie považuje za užitečný doplněk klasické léčby – rozhodně sama neléčí, jen podporuje. A samozřejmě je nutné pamatovat i na fakt, že nevhodným použitím barev je možné dosáhnout opačného efektu, než jsme očekávali.

Základní vlivy barev:
žlutá – podporuje myšlení, dokáže inspirovat a také zvyšuje pozornost. Pomáhá zvyšovat odolnost vůči stresu. Tato barva bývá užitečná pro ženy, které prožívají těžší menopauzu. Má pozitivní vliv na svaly.
oranžová – povzbuzuje aktivitu, přidává energii, odvahu a zvyšuje sebejistotu. Nošení oranžových barev se doporučuje lidem, kteří právě mají smutnější náladu. Také by měly mít pozitivní vliv na astmatiky a revmatiky. Podle chromoterapie má oranžová také pozitivní vliv na trávení.
modrá – tato barva pomáhá ochlazovat, proto může být užitečná i při tak častém problému, jakým je zvýšená teplota. Kromě toho uklidňuje a může omezovat nespavost. Je protizánětlivá, zlepšuje metabolismus, má pozitivní vliv na krevní oběh a srdce.
fialová – uklidňuje nervy a je užitečná, pokud nás něco trápí. Pomáhá uvolnit a má také jistý vliv na omezení bolesti. Působí na migrény a může urychlit léčení různých kožních chorob.
růžová – umí nás rozveselit a obecně zvyšuje optimismus. Přináší uvolnění a dokáže zklidnit rozbouřené emoce. Může pomoci při léčbě srdečních nemocí. Růžová se také doporučuje osobám trpícím na nechutenství.
bílá – pomáhá organismu udržovat rovnováhu. Také se doporučuje lidem, kteří zrovna potřebují o něčem přemýšlet a nebo o něčem rozhodují. Naše tělo se pod vlivem bílé rychleji uzdravuje.
červená – zvedá tlak, zvyšuje energii dokáže povzbudit ambice. Může léčit nemoci spojené s krví, zvyšuje chuť k jídlu. Obecně se doporučuje lidem, kteří trpí depresemi nebo mají pesimistický pohled na svět.
zelená – je osvěžující, dává naději a relaxuje. Je obecně známá svým kladným vlivem na naše oči. Doporučuje se lidem se srdečními problémy a také těm, které často bolí v kříži nebo mají artritidu.