Mydlice lékařská je rostlinka, jejíchž účinků si cenili už naši prapředkové. Má různé pozitivní léčivé vlastnosti, ale ty je lepší využívat pod dozorem lékaře. Ale zároveň je považována za výtečný prostředek na vlasy a také při péči o kůži (konec konců, vědí to i zdravotnické a kosmetické firmy, které využívají její blahodárné působení na krásu a zdraví ve svých léčivých a zkrášlujících prostředcích).
Nejdůležitější látky (samozřejmě z hlediska využití člověkem) které Mydlice lékařská obsahuje jsou saponiny. Působí močopudně, pomáhají při práci žaludku a žlučníku. Mají ale i antibakteriální, antimykotické a protizánětlivé účinky. Rostlinu se kdysi považovalo za zázračný prostředek, který pomáhal při různých otravách jedy, včetně těch, které způsobilo hadí kousnutí. V léčitelství se pravděpodobně nejvíce využívá při problémech s horními cestami dýchacími (samozřejmě nejenom, působí i na revma či dnu), ale obecně tato rostlina může vyvolávat jisté problémy, takže například osoby těhotné, by se jí měly vyhnout a obecně by bylo dobré její vnitřní užívání konzultovat s lékařem – zvláště pokud člověk trpí různými problémy s trávicím ústrojím.
Na druhou stranu, vyzkoušet si její pozitivní účinky na krásu či přesněji na vlasy, je možno bez jakýchkoliv domluv či porad. Mydlice lékařská je dlouhodobě ověřený a vyzkoušený pomocník, který se nachází mimo jiné v mnohých šamponech. Převážně se využívá její kořen, ale je možno používat i zbytek rostliny (i když ne s tak dokonalým efektem). Pro pravidelnou péči během mytí hlavy je vhodné si připravit z této léčivé byliny domácí nálev. Je to velmi jednoduché. Dvě lžíce sušeného kořene se zalije sklenicí vroucí vody a nechá se vše pod pokličkou dvacet minut louhovat. Poté již stačí přecedit, přidat pár kapek citronové šťávy a používat na poslední oplach vlasů. Je možné také kombinovat pozitivní sílu mydlice a kopřivy a vyrobit si z nich domácí šampón. Také jde o velmi nenáročný proces. Stačí použít po lžíci od každé z obou léčivých bylin, které se zalije sklenicí vroucí vody a nechá je následně přibližně půl hodiny louhovat. Poté již stačí vše přecedit a malým množstvím vzniklého šampónu si umýt vlasy – pozor, myje, léčí (také kůži, může omezit tvorbu lupů, nadměrné maštění ale i vypadávání vlasů) ale nepění.