Bylinky na vlasy

Pro lepší a zdravější vlasy je možné udělat toho opravdu hodně. Na trhu existuje spousta přípravků, které nám pomohou s péčí o ozdobu našich hlav, reklamy vám budou nabízet tisíc a jedno nejlepší chemické řešení, ale také je možné prostě sáhnout po přírodních prostředcích a vyzkoušet bylinky, tak jak to s úspěchem dělali už naši praprapředkové.

Přeslička rolní

Nejdůležitější v přesličce je ze zdravotně kosmetického hlediska oxid křemičitý. Stahuje póry, zesiluje cévy, omezuje nadměrné maštění kůže, má protizánětlivé vlastnosti a pomáhá prokrvit hlavu. Pro vlasy je důležitý tím, že díky němu se zpevňují a méně se lámou. Obecně je vhodný právě pro různé slabé vlasy, které často vypadají a nebo pro ty které se více mastí. Může ale pomoci i s lupy. Naše babičky na lupy připravovaly ze dvou lžic přesličky, kořene lopuchu, kořene mydlice a jednoho litru vody svařené léčivo, které později přidávaly k vodě při proplachování vlasů.

Heřmánek

Heřmánek je všeobecně známá léčivka, má protizánětlivé vlastnosti. Pro vlasy je důležitý tím, že je celkově posiluje. Také obsahuje bisabolol, který pomáhá při podráždění kůže na hlavě a omezuje například svědění. Navíc je heřmánek často využíván blondýnkami pro zesvětlení jejich vlasů (pro brunetkám či černovláskám se ale to příliš nedoporučuje, ty by měly využívat jen případně jeho léčivé vlastnosti právě proti výše zmíněnému svědění). Na zesvětlovací oplachy vlasů je nutno použít dvě hrsti heřmánkových květů zalité dvěma litry vroucí vody. Přikryté se nechá vychladnout a poté se opláchnutí umytých vlasů (ideální je spojit působení heřmánkového oplachu s heřmánkovým šamponem).

Kopřiva

Kopřivy samozřejmě zná každý jako žahající potvůrky, které mohou vyvolat nepříjemné puchýřky. Většina lidí také je zná jako chutný dodatek do velikonočních a obecně jarních jídel. Ale i v péči o vlasy mohou kopřivy hrát svou roli. Jsou totiž nabity spoustou minerálních solí, vitamínů a silic, které mohou předat vlasům a tak je obecně zkvalitnit.  Použití kopřivy může omezit vypadávání vlasů, nadměrné množství lupů či maštění vlasů. Pro to poslední je velmi dobrý kopřivový lék, který je možno vyrobit ze dvou sklenic kopřivových listů (pokud nemáte jistotu, že je zvířátka neobohatily svou močí, tak je před tím pořádně propláchněte) zalitých dvěma sklenicemi vroucí vody. Po vychladnutí a scezení vmíchejte ještě sklenici octa rozředěného na 4 procenta. Tato tekutina by se měla mírně ohřátá vtírat do vlasů přibližně dva týdny.

Levandule

Levandule má naprosto skvělé aromaterapeutické vlastnosti, naprosto výtečně uklidňuje. Ale kromě mnoha jiných skvělých vlastností  pomáhá s krevním oběhem, lupy, mykózami a různými záněty. Vyzkoušet by ji měl každý, kdo má nějaký dříve vyjmenovaný problém, ale i ten, kdo má hodně zničené vlasy nebo ten, komu více vypadávají. Na zničené koncovky, místo radikálního zásahu holiče je možno použít takovýto kouzelný lék: žloutek rozmícháme se třemi kapkami levandulového olejíčku a poté směsí natřeme ony zničené koncovky vlasů. Necháme působit čtvrt hodiny a poté vše opláchneme. Tuto metodu je nutno opakovat dvakrát do týdne.