Domácí okurková pleťová maska

Okurky se většině lidí spojují buď se sklenicí plnou kyselé dobroty přidávané k různým smaženým jídlům nebo s nějakým chutným, osvěžujícím a hlavně zdravým letním salátem. Jenže kromě chuti a zdraví, okurky jsou i dobrým pomocníkem v kosmetice, díky kterému je možno dosáhnout zdravé krásy – například pomocí domácí okurkové pleťové masky.

Hlavní hodnotou okurek je jejich chuť. Neobsahují příliš mnoho vitamínů či minerálů, ale pomáhají odstraňovat nadbytečné tekutiny z organismu – díky tomu a svému minimálnímu obsahu kalorií se docela často objevují v různých dietách. Většina užitečných látek se nenachází v dužině, ale ve slupce, proto se většinou tuto zeleninu doporučuje neloupat (ale zároveň je nutno jejímu mytí věnovat opravdu vysokou pozornost). Obsahují enzym, ten pomáhá tělu při trávení a využívání bílkovin, navíc bojuje s bakteriemi a pročišťuje střeva. Okurky mají ale i větší množství dalšího enzymu, kterým je askorbináza, proto by se v salátech neměly míchat s další zeleninou (zvláště s paprikou či rajčaty), protože pak se taková směs stane téměř vitamínuprostá. Šťáva z této zeleniny má regenerační vlastnosti, proto již od dávných let je využívána v kosmetice. A nyní již pár příkladů různých okurkových masek, které můžete vyzkoušet.

Nejklasičtější domácí pleťová maska z okurek se udělá tak, že se je nakrájí na tenké plátky a poklade je po tváři a pod oči by se měla vetřít jejich šťáva. Účinkovat by měly přibližně dvacet minut, tvář by se pak nějaký čas neměla omývat. Občas se používají jen slupky – stejným způsobem. Není to příliš vhodné  na příliš suchou pleť.  Pro tu můžete vyzkoušet verzi okurkové pleťové masky se smetanou. Je potřeba koupit tučnější zakysanou smetanu (odpadají všechny ty light výrobky) a tu promíchat s na jemno nastrouhanou oloupanou střední okurkou a šťávou, která se při strouhání vyloučí. Nakládá se na čtvrt hodiny a poté omývá vlažnou vodou. Tvarohovo-okurková maska se zase připravuje tak, že promícháme dvě vrchovaté lžíce tvarohu a čtvrt okurky nastrouhané i se slupkou a směs naneseme na pleť, kde ji necháme dvacet minut působit. Poté se opláchne studenou vodou. Domácí  pleťová maska s okurkou a bílkem se zase připravuje tak, že okurku nastrouháme na jemném struhadle a vymačkáme šťávu. Jeden bílek ušleháme do tuhé pěny, potom ho promícháme s menším množstvím okurkové šťávy, vše naneseme na pleť a necháme působit přibližně dvacet minut. Opláchneme vlažnou vodou. Tato maska pomáhá vyhladit pleť (hodí se spíše pro zralejší), stahuje rozšířené póry a zpevňuje. S pomocí výtažku z vilínu virginského je možné si připravit také okurkový pleťový tonik. Půlku okurky oloupeme, nastrouháme a vymačkáme z ní šťávu. Tu povaříme pět minut, necháme vychladnout a přecedíme. Do čisté tekutiny na dvě lžíce okurkové šťávy přidáme lžičku výtažku z virginského vilínu. Tonik poté přechováváme v lednici.