Zeleninové masky odstraňují vrásky

Zelenina velmi prospívá našemu zdraví. Pomáhá trávicímu systému a dobré trávení je základ odolného organismu. Navíc dává tělu tolik potřebné vitamíny a minerály. A kromě těchto vnitřních účinků, také ji můžeme využít zevně. Například si z ní připravíme kvalitní přírodní pleťové masky, které působí  proti vráskám a různým problémům s pokožkou.

Pro všechny typy pleti je vhodná jednoduchá celerová maska proti vráskám. Budeme potřebovat několik řapíků celeru, které nasekáme na co nejjemnější kousky. Ty řádně spojíme s trochou tvarohu a směs naneseme na tvář a šíji, kde ji necháme dvacet minut působit. Pro mastnou pleť je vhodná i maska z hrstky kvalitního kysaného zelí (pozor při nákupu, jak ukázaly potravinové testy, některé výrobky neobsahují nic hodnotného a zelí v nich je pouhá hmota), kterou rozmixujeme a promícháme s bramborem uvařeným ve slupce a poté rozmačkaným na hladkou kašičku. Směs naneseme na pokožku a necháme bojovat s vráskami přibližně deset minut. A pro suchou pokožku se na vrásky hodí maska, jejímž základem jsou obyčejné bílé fazole. Šálek luštěnin namočíme den před chystaným „kosmetickým zákrokem“ a necháme měknout přes noc. Druhý den slijeme vodu a uvaříme je pod pokličkou do měkka (rozhodně nesolíme, vyrábíme si masku a ne polévku či mexické fazole nebo jinou dobrotu, pleť sůl moc nemusí). Měkké přetřeme přes síto a do kašičky přidáme několik kapek citronové šťávy a lžíci kvalitního panenského olivového oleje. Nanášíme ji ještě teplou a necháme účinkovat čtvrt hodiny. Do této masky je možné přidat ještě lžíci dobrého domácího medu, ale není to nutné.

Obyčejnou zeleninu můžeme využít i k jiným kosmetickým účelům než pouze na vrásky. Na všechny typy pleti můžeme vyzkoušet pleťovou masku z cibule, která by měla léčit různé nežádoucí pupínky. Cibuli co nejjemněji nasekáme a smícháme s troškou bramborové moučky. Kašičku naneseme na obličej a necháme pět až deset minut účinkovat (velmi citlivé pleti stačí jen pětiminutovka). Nenanášejme ji kolem očí, abychom je ještě více nepodráždili. Mastnou pleť zregeneruje a zlepší jí barvu pleťová maska z mrkve. Tu si nastrouháme na jemném struhadle, přidáme k ní lžíci bramborové mouky, jeden žloutek a malou lžičku medu. Pečlivě vše promícháme a necháme na obličeji působit dvacet minut. A na konec pokud máme pleť mastnější, můžeme ji zkusit odmastit a také stáhnout pomocí masky z rajčete. Z hezkého zralého plodu vydlabeme dužinu, kterou rozmačkáme na kašičku a přimícháme do ní trochu čerstvě vymačkané šťávy z citronu.  Necháme působit patnáct minut. Stejnou směs můžeme využít i jako rajčatový peeling tak, že ji jemně krouživými pohyby vtíráme do pokožky a poté oplachujeme vlažnou vodou.