Jak poznat a léčit angínu

Za angínu označujeme různé těžší i lehčí záněty mandlí. Příčin této nemoci může být mnoho, rozhodně jde o onemocnění, které by člověk měl konzultovat s lékařem a případná domácí léčba by měla mít de facto jen podpůrný charakter.

Protože angína může mít různý původ, proto i příznaky se mohou docela lišit. Poznat to můžeme na příklad ta, že  nemocný má prokrvené mandle, zduřené lymfatické uzliny na krku, v krku ho také pálí a cítí nepříjemnou bolest při polykání. Zároveň se může objevit teplota, únava a také bolesti svalů – tyto symptomy dokonce občas předchází samotné nepříjemnosti s mandlemi a krkem. Také se může objevit zvracení (zvláště u menších dětí do sedmi let) a bolesti hlavy, případně nakaženého nepříjemně bolí klouby. Teploty při angínách jsou dosti vysoké, mohou na začátku dosahovat dokonce třiceti devíti až čtyřiceti stupňů, které doprovází nepříjemná zimnice. Podle hnisavých mandlí můžeme poznat  onemocnění bakteriálního typu, pokud jsou mandle jen zarudlé a teploty nejsou příliš vysoké, pravděpodobně půjde o angínu virového původu.

Jak už bylo uvedeno na začátku, v tomto případě by se měl člověk léčit na základě konzultace s lékařem, který určí, o jaké onemocnění jde a jaký bude nejvhodnější postup. Během léčby bychom měli zvýšit přísun čerstvého česneku. Dá se přidávat do majonézy, kečupu a nebo ho prostě jíst jen tak namazaný na chleba (pokud je čerstvý na vás moc silný, můžete si vyzkoušet výluh několika česneků – českých – v olivovém oleji, kterým se dá poté polévat světlé pečivo). Také je dobré zvýšit přísun vitamínu C  – tady je naprostým králem šípková růže, ale výborné jsou oba rybízy, paprika nebo také zelí. Doma si můžeme ale také připravit bylinky, které pomohou našemu tělu v boji s onemocněním také přírodní cestou. Dobrá je bylinková směs, kterou si připravíme z rozdrcených rostlin v poměru podle dílů:  10 lípy, 5 heřmánku, 5 malinových listů, 5 kořenu proskurníku, 5 přesličky, 2 šalvěje, 2 máty a 1 anýzu.   Z ní poté nabereme lžičku kterou zalijeme šálkem vroucí vody a po půl hodině přecezený lék vypijeme. Toto opakujeme třikrát denně. Můžeme využít i různá kloktadla, která ulehčí při bolesti v krku a podpoří léčbu. První si můžeme vyrobit ze lžičky heřmánku, jitrocele, podbělu, měsíčku, kopřivy, máty a tymiánu, které necháme půl hodiny louhovat v šálku teplé ale ne horké vody. Jiné  si zase vytvoříme smícháním stejných množství měsíčku, magické šalvěje a heřmánku. Šest lžiček směsi zalijeme půl litrem teplé vody a necháme půl hodiny louhovat. Vzniklé kloktadlo po přecezení kloktáme několikrát denně.