Proskurník lékařský – účinky a využití

Proskurník lékařský je léčivá bylina, která se do našich regionů dostala ze Středomoří. Sice zdivočel, ale vyskytuje se jen v teplejších nížinných místech. Tato bylinka se dá se použít i v kuchyni, ale její hlavní význam spočívá v léčivých vlastnostech, a proto je zajímavým obohacením každé domácí lékárničky.

Nejdůležitější součástí proskurníku jsou slizové látky, ale jeho listy obsahují také silice, flavonoidy a fenoly. Účinky této rostliny se projevují při léčbě cest dýchacích a také při žaludečních vředech a dalších problémech trávicího ústrojí. Je protizánětlivá a také pomáhá mírnit různá podrážděná či mírně poškozená místa. Nejčastěji se používá kořen, květy a listy. Při použití na léčbu dýchacích cest má zajímavé ochranné účinky a také ulehčuje odkašlávání – tady nejsilněji působí slizové látky proskurníku. Proskurník lékařský se nejvíce doporučuje při kašli a také při různých zánětech průdušek. Dokáže také regulovat naše trávení a potáhne trávicí trakt ochrannou vrstvou, která se může ukázat velmi blahodárná při žaludečních vředech, ale také dobře působí při překyselení žaludku, pálení žáhy a jiných problémech, které mohou postihnout celý trávicí trakt.  A rozhodně není možno zapomenout i na jeho schopnost omezit působení tuků v potravinách a snížit hladinu cholesterolu.

Teplé obklady z rozdrcené rostliny (kataplasma – tři lžíce listů zalijeme dvěma sklenicemi vroucí vody a pod pokličkou necháme dvacet minut, po uplynutí této doby slijeme vodu, listy přikládáme na postižené místo a zavineme obinadlem) se používá na zapařeniny, vředy a mají také velmi dobré účinky na rychlejší hojení ran. Proskurník lékařský je možno zpracovat i na sirup. Šest vrchovatých lžic kořene zalijeme půl litrem vody a povaříme deset minut. Poté tekutinu odložíme na půl hodiny, přecedíme a na konec do ní vmícháme 300 ml medu (pokud možno od našeho včelaře, pokud kupujete v obchodě, hlídejte si, aby na něm nebylo napsáno, že je i z míst mimo EU – v tom momentě máte téměř jistotu, že platíte převážně za obyčejný cukr). Užitečný při domácí léčbě je i nálev z proskurníku. Půl druhé lžíce sušené drogy zalijeme sklenicí vroucí vody a odložíme přikryté na půl hodiny. Poté vše přecedíme a vzniklou tekutinu na třikrát během jednoho dne v pravidelných odstupech vypijeme. Pozor, pokud používáte nějaké léky nebo souběžně chcete využít sílu této byliny při již ustavené farmaceutické léčbě, konzultujte to nejdříve s lékařem. Látky, které proskurník obsahuje, mohou totiž omezit působení některých léčiv. Stejně tak se nedoporučuje dlouhodobé užívání této rostliny, protože vaše tělo může mít poté problémy s nedostatkem některých minerálů a vitamínů.