Brutnák lékařský je jednoletá teplomilná letnička, kterou poznáme podle charakteristických blankytně modrých květů. Posilující i léčebné účinky brutnáku znali již mastičkáři ve starém Řecku a Římu, listy přidávali do vína gladiátorům, aby je vybudili a rozjařili. Jako léčivá bylina má brutnák široké využití, mimo jiné zlepšuje paměť a je vhodný k detoxu organismu. A jeho využití v kuchyni je také překvapivé – například špenát z mladých lístků brutnáku je hotová lahůdka.
Brutnák lékařský (Borago officinalis) patří do čeledi brutnákovitých . Pochází z oblasti z jižní Evropy, u nás se pěstuje na zahradě, v přírodě roste i planě. Najdeme ho na slunných nebo polostinných místech v bohatých a propustných půdách. Rostlina je vysoká asi půl metru, květy na dvou centimetrových stopkách jsou modré s bílou pakorunkou a objevují se od května až do září.
Sběr a sušení
K léčivým účelům, sbíráme květ nebo kvetoucí nať a tu používáme buď čerstvou, nebo si ji usušíme, případně zmrazíme. Sušíme v tenké vrstvě na místě, kam nedopadají sluneční paprsky. Pro kuchyňské využití sklízíme mladé listy. Po odkvětu rostlin můžeme posbírat i semínka, ale jen v případě, že máme rostlin větší množství, které užíváme v malém množství rozmixované, jinak se z nich lisuje olej pro léčebné a kosmetické účely.
Brutnák v kuchyni
Mladé listy brutnáku lékařského se jako salátová zelenina využívaly odedávna. Sekáme ho nadrobno a to pak voní po čerstvých okurkách. Přidáváme ho do zeleninových salátů je známý od středověku jako kuchyňská zelenina do zeleninových salátů, do nakládané zeleniny a hub, mícháme ho do bylinných másel (spolu s mátou a česnekem), do jogurtových dipů, do majonéz i pomazánek. Skvělý je jen lehce podušený na másle, anebo připravený stejně, jako se připravuje špenát. Přidat ho lze k pečeným masům nebo do marinády na grilování. Čerstvými květy můžeme ozdobit sladké i slané dezerty, a také míchané nápoje.
Léčba brutnákem
Brutnák obsahuje slizy, třísloviny, saponiny, vitamín C, z minerálních látek vápník, mangan a draslík, dále aminokyseliny a pryskyřice. Pro obsah hepatotoxicitu by brutnák neměli užívat lidé s onemocněním jater a ani zdraví lidé by si měli dávat mezi pitím brutnákového čaje přestávky asi stejně dlouhé, jak dlouho brutnák užíváme.
* Nálev pro vnitřní užití
Čaj si připravíme tak, že 1 polévkovou lžíci natě sušeného brutnáku, nebo 1 čajovou lžičku květu spatříme 250 ml vroucí vody. Pijeme 1 šálek denně po dobu maximálně 3-4 týdnu Používáme ke snížení horečky, léčbě infekce horních cest dýchacích, ke snížení vysokého krevního tlaku, k posílení srdeční činnosti, k podpoře tvorby mléka u kojících matek. Při nadměrném pocení si připravíme čas z 1 dílu brutnáku a 1 dílu jahodníku a průběžně popíjíme.
* Čerstvá šťáva
Brutnák jednoduše vložíme do odšťavovače a vzniklou šťávu užíváme zvláště při jarní detoxikaci, dále k urychlení látkové výměny a proti depresím ke zlepšení nálady. Tato šťáva také snižuje obsah cholesterolu v krvi, vysoký krevní tlak, glykémii u diabetiků a navíc spalováním tuků účinně napomáhá k redukci hmotnosti obézních osob.
* Nálev pro vnější užití
Nálev k obkladům připravíme tak, že do půl litru vroucí vody vhodíme hrst sušené nati brutnáku a necháme 15 minut vyluhovat. Vlažné obklady přikládáme na rány, odřeniny, popáleniny a různé boláky. Hojí i bércové vředy.
* Vylisovaný olej nebo rozmixovaná semínka
Olej ze semen brutnáku v kapslích si můžeme koupit v lékárně, nebo semínka umeleme v kávovém mlýnku či rozmixujeme. To užíváme 3x denně ¼ čajové lžičky. Hojí ekzémy, akné a různé vyrážky, pomáhá i při léčbě lupenky a atopického ekzémů. Léčí různé záněty – střev, kloubů, horních cest dýchacích apod.