Čištění krve léčivými bylinami

Máte-li pocit únavy, malátnosti, býváte-li často nemocní, vaše pleť je povadlá, máte různé vyrážky, akné… Tyto všechny příznaky nemusí nutně znamenat, že jste nemocní. Dost možná, že jen potřebujeme trochu si pročistit krev. V přírodní medicíně se k tomu používá mnoho bylin, k nejznámější patří zřejmě kopřiva, ale není zdaleka sama.

Mezi léčivé byliny, které nám pomohou vyčistit krev patří Brutnák lékařský. Odvar z něj se s vynikajícím výsledkem používá k očistné kůře. Brutnák je teplomilná, asi půl metru vysoká letnička s blankytně modrými květy. K léčebným účelům sbíráme květy, a to v první fázi rozkvětu, ale využitelné jsou všechny části rostliny. Vnitřně se droga užívá nejčastěji ve formě nálevu. Nálev z květu se v domácí léčbě užívá ke snížení horečky, zevně pak k obkladům na rány, odřeniny a různé boláky. Nať má vysoký obsah tříslovin, vitamínů, minerálních látek, aminokyselin. Semeno se lisuje a získaný brutnákový olej působí příznivě při léčbě alergií, lupénky a akné, snižuje obsah cholesterolu v krvi a krevní tlak, napomáhá při léčbě cukrovky, snižuje obezitu zvýšeným spalováním nasycených tuků. Léčí infekce horních cest dýchacích, záněty střev a kloubů. Tlumí i nepříjemné vedlejší projevy klimakteria a vůbec celkově příznivě ovlivňuje hormonální rovnováhu.

Nálev z brutnáku lékařského: 2 až 3 g sušeného květu brutnáku lékařského nebo 10 g sušeného listu zalijeme 200 ml vroucí vody a necháme vyluhovat. Pijeme po douškách v průběhu dne, nápoj můžeme podle chuti osladit (nejlépe medem). Tuto očistnou kúra pak po čtyřech týdnech ukončíme. Po této době je krev čistá a posílili jsme si i nervový systém.

Nálevy z bylinných směsí: Účinný nápoj k čištění krve získáme smícháním několika léčivých bylin.

– Například si namícháme ze sušených bylin: 20 g natě kopřivy, 20 g květu bezu černého, 20 g trnky a 40 g listu břízy. Lžičku této směsi přelijeme šálkem vroucí vody a necháme 5 minut vyluhovat. Denně pijeme 2 až 3 šálky teplého čaje.

– Nebo smícháme 30 g listu a kořene pampelišky, po 40 g listu ostružiníku, maliníku a černého rybízu a z jedné lžičky této směsi připravíme čtvrt litru čaje, který necháme dvě minuty vyluhovat a pijeme třikrát denně před jídlem.

– Případně vroucí vodou spaříme dvě lžičky směsi z natě petržele a květu hlohu, smíchané ve stejném poměru. Necháme 30 minut vyluhovat a pijeme třikrát denně před jídlem šálek teplého odvaru.

Směs šťáv

Dobrý nápoj k očistě organismu připravíme ze 50 ml šťávy červené řepy, 50 ml šťávy černého rybízu, 20ml šťávy kořene pampelišky, 100 ml šťávy bezinek (i sterilizované). Užíváme před jídlem 3x denně po půl deci. Pro zesílení účinku můžeme v létě současně přidat i lžíci kopřivové šťávy.