Příznaky deprese

Depresi mnoho lidí zaměňuje za obyčejný smutek, stres nebo momentální úzkost. To je i důvod, proč se tento psychický problém  často podceňuje a lidé, kteří jsou skutečně nemocní, bývají označováni za nějaké podivíny či simulanty. Ve skutečnosti se jedná o dosti závažné onemocnění, které má i specifické příznaky, podle kterých je můžeme rozeznat.

Samozřejmě nemůžeme očekávat, že tuto nemoc poznáme pouze podle jednoho univerzálního rysu. Příznaků je více, některé se samostatně objevují i u úplně zdravých lidí. Ale pokud u sebe dlouhodobě pozorujeme více symptomů, raději vyhledejme odborníka, který postaví přesnou diagnózu a případně rozhodne o nutnosti léčby. Depresi bychom neměli podceňovat, dlouhodobě může vést i k fyzickým problémům.

– nemocní se často koncentrují pouze na různých problémech a nepříjemnostech. V debatě je nejvíce zaujme, kde se co komu stalo, jak co špatně dopadlo, rádi neustále rozebírají své předchozí kroky či rozhodnutí a dumají, co měli tehdy udělat lépe.
– mezi příznaky obvykle patří i velmi výrazně snížené sebevědomí. Lidé v depresi si o sobě myslí, že nemají žádnou hodnotu. Své skutky a práci považují za bezvýznamné a kdokoliv jiný by vše určitě zvládl či vymyslel lépe.
– deprese je často spojena i se ztrátou energie. I sebemenší fyzická aktivita nemocného unaví výrazně rychleji než když byl zdravý.
– objevuje se i agrese a netolerance. Lidé jsou podráždění a rozčilují se i v situaci, kdy k tomu vlastně neexistuje jediný racionální důvod.
– mezi příznaky patří i problémy se spaním. A není to jen nespavost. V depresi se může objevit i opak, částečně spojený s výše uvedeným nedostatkem energie, neboli hypersomnie či česky zvýšená spavost.
– někdy nemocní změní své stravovací návyky. A podobně jako u spánku to může být oběma směry. Někdo se týrá hladem a jiný zase nehorázně přejídá a své emoční problémy utápí v kaloriích.
– v depresi často člověk ztrácí zájem o své okolí a obvyklé každodenní starosti. K novým událostem má naprosto pasivní přístup, mezi příznaky patří i nezájem o dřívější milované koníčky.
– nemocní lidé jsou také pesimističtí, převážně se řídí heslem, že dobře už bylo a budoucnost je předurčena a nic v ní nejde změnit.
– mezi příznaky deprese se řadí i různé fyzické problémy. Objevují se náhlé a nevysvětlitelné bolesti svalů, kloubů a hlavy. Někdy mají nemocní problémy s trávením, objevit se mohou jak dlouhodobé zácpy, tak i velké průjmy.
– zvyšují se sklony k zbytečnému riskování. Nemocní propadají gamblerství, omamným látkám a nebo zbytečně hazardují za volantem. Občas se objevují sebedestruktivní touhy.