Důsledky deprese na organismus

Deprese patří mezi jedno z nejčastějších psychických onemocnění a každému musí být naprosto jasné, že má velký vliv na mysl a chování. Ale mnoho lidí si neuvědomuje fakt, že deprese může velmi negativně ovlivnit nejen mozek, ale i celý organismus. Navíc v případě některých fyzických důsledků nemoci to na první pohled vypadá, že s ní nemají vůbec nic společného.

Velmi často se objevují problémy se spánkem. A nemusí to být jen nespavost, deprese může způsobit i to, že chceme spát celý den a přitom neustále máme pocit, že bychom si měli dát dalšího šlofíka. V případě nespavosti může mít nemocný člověk problémy s usínáním a nebo příliš lehký spánek, ze kterého ho vyruší i příslovečné přelétnutí mouchy. V obou situacích je dalším důsledkem zvýšený pocit únavy, apatie a slabost. A tyto příznaky samozřejmě špatný psychický stav člověka zesílí.

Nemocní lidé mají také často problémy s trávicím systémem. Asi každý slyšel rčení o sevřeném žaludku, do kterého najednou nemůžeme vůbec nic dostat. Také po jídle mohou nastat různé nesnáze. Někdy přichází zácpa, jindy pálení žáhy a nebo se objeví průjmy. Lidé s depresí navíc většinou k stravování přistupují velmi svérázným způsobem. Buď se snaží vůbec nejíst, protože přeci v té těžké psychické situaci nemají na nic chuť a nebo naopak se jim zdá, že nejlépe je rozveselí neustálé uzobávání různých pochutin.

S depresí jsou často spojeny i různé bolesti. Dá se říci, že v tomto případě jde o spojené nádoby. Stres a psychické problémy nepřirozeně napínají svaly a bolavé svaly nebo klouby zase vyvolají psychické potíže. Často se také objevuje pocit nepříjemného tlaku na srdce či hrudník, v tomto případě je dobré příznaky nepodceňovat a raději vyrazit rovnou za lékařem. Jednak může jít o nějaké jiné závažné onemocnění a hlavně vědci dokázali, že lidé s depresemi mají výrazně více potíží se srdcem a tlakem. No a samozřejmě nemůžeme zapomínat ani na  migrény. U malomyslných lidí vystupují zhruba třikrát častěji než u zdravých jedinců. Ženy mohou mít problémy s pravidelností menstruace. Měsíčky také často bývají výrazně bolestivější.

Nemocní mohou být také mnohem nervóznější než zdravý člověk. Více se to projevuje u mužů. Mezi typické fyzické příznaky patří to, že v libovolné psychicky náročnější situaci se lidem trpícím depresí začnou velmi výrazně třást ruce. Občas můžeme pozorovat i mírné cukání hlavy. Obvyklý je i neustálý neklid a dezorganizované chování. Lidé velmi často nevydrží sedět na jednom místě. Když něco řeší musí si neustále sedat a stoupat nebo pořád přitom běhají po místnosti.