Podzimní deprese

Podzimní deprese je relativně normální a obvyklý jev. Je spojena s koncem léta, ubývajícím množstvím slunečního svitu a také částečně s naším způsobem života. Ve většině případů nemusíme hledat pomoc odborníka nebo sahat po různých lécích, příroda a změna návyků si se sezónním poklesem nálady převážně poradí celkem dobře.

Mezi hlavní příznaky podzimní deprese patří špatná nálada, která nás neopouští celý den bez ohledu na to, co děláme a prožíváme. Doplňuje ji únava a pokles fyzické formy. Mírné zlepšení nálady se může objevit až večer, ráno pravidelně vstáváme unaveni a znechuceni. Člověk má také potíže se spaním, buď trpí nespavostí a nebo by naopak dokázal prospat celý den. Může se objevit jak nechutenství a ztráta váhy, tak i nadměrná chuť na sladké, které pak vytlačí z jídelníčku normální potraviny a my rychle začneme přibírat kila. Pokud trpíme podzimní depresí, převážně máme i problémy s koncentrací, jsme výrazně podrážděnější a to, co nám dříve přinášelo potěšením nás najednou přestane zajímat.

Podzimní deprese se dá ve většině případů odstranit zvýšenou fyzickou aktivitou. V dnešní době mnoho lidí pracuje vsedě a příliš málo se hýbe. Přitom náš mozek potřebuje dostávat co největší množství různých vjemů a monotematická práce za obrazovkou ho vytěžuje jen zčásti. Efektem je větší stres a malomyslnost. A stačí jen málo. Samozřejmě v práci asi moc cvičit nejde, ale když přijdeme domů, nemusíme hned zasednout k počítači nebo zapnout televizi, ale můžeme vyrazit na nějakou procházku a nebo se vrhnout do dílny či kuchyně a něčím zaměstnat i naše ruce. Během víkendů se pokusme chytat co nejvíce slunečního světla na čerstvém vzduchu.

Sezónní deprese je častější v regionech, které se vzdalují od rovníku. Nedostatek slunečního světla ovlivňuje naši psychiku a tak určitým řešením by mohla být dovolená někde na jihu. Rozhodně zabere, bohužel její efekty nejsou trvalé. „Dobije“ nás pouze na několik týdnů a potom se vliv nedostatku přírodního světla zase vrací. Alternativním řešením může být fototerapie neboli léčba světlem.

Můžeme také mírně upravit svůj jídelníček. Obecně by se mělo udržovat nízkou hladinu cukru a zvýšit přísun kyselin omega-3. Pokud možno omezíme konzumaci kávy, čaje, alkoholu a také čokolády. Naopak jíme hodně sezónního ovoce a zeleniny, pomoci mohou i klíčky a také pravidelně nějaká tučnější mořská ryba (v zemích, kde jsou rybky základem diety je výskyt podzimních depresí výrazně nižší). Naše každodenní menu by mělo obsahovat dostatek vitamínu B, D a hořčíku. Raději vynechejme fastfoody, polotovary a také smažená a hodně mastná jídla.

Měli bychom také chodit spát pravidelně ve stejnou hodinu a ložnice by měla být dobře zatemněna. Pokud možno z ní odstraníme televize, počítače, tablety, mobily a vše, co vyzařuje v noci nějaké světlo. Efekty zdravého a pravidelného spánku bez rušivých elementů se neobjevují okamžitě, ale po několika týdnech bychom měli zpozorovat výrazné zlepšení našeho psychického stavu.