Babské rady proti chrápání

Zhruba každý desátý člověk pravidelně chrápe. Tento problém je často zdrojem mnoha nepříjemných hádek, někdy dokonce vede i k rozvodu. Ale nejde jen o společenskou záležitost. Chrápání zhoršuje okysličování organismu a narušuje zdravý spánek, co v důsledku může vést k únavě a oslabení imunity. Podívejme se na různé klasické i babské rady, které pomohou noční „cirkulárku“ omezit.

Asi každý ví, že chrápání je velmi často spojeno s nadměrnou váhou. A pokud kila neshodíme, tak se ho dokonale nezbavíme nikdy. Takže pokud trpíme obezitou, měli bychom si upravit jídelníček a také se začít více hýbat. Případně vyhledáme pomoc odborníka, který zkontroluje co jíme a jakou máme životosprávu. Někdy je chrápání důsledkem různých nachlazení a rým. Když se vyléčíme, tak samo od sebe zmizí. Případně je důsledkem alergie, v takové situaci úlevu přináší různé tlumící léky. A co nám ještě s chrápáním pomůže?

– před spaním (alespoň čtyři hodiny) bychom se měli vyhnout alkoholu a cigaretám.
– pokud chrápeme jen přiměřeně, pomůže nám změna pozice – neměli bychom spát na zádech, dobrá je pozice na boku
– jestliže se neustále v noci obracíme na záda, můžeme si na pyžamo přišít nějaký menší míček, který nám to znemožní a nebo přinejmenším výrazně znepříjemní. Případně si po otočení na bok dáme za záda nějaký polštář nebo složenou peřinu
– prodávají se různé polštáře, které zlepšují kvalitu spánku a u některých lidí omezují chrápání. Některým lidem pomůže, když spí bez polštáře jen na rovné ploše.
– v jiných případech zase prospívá, když mírně podložíme matraci pod hlavou a částí zad (a také přitom spíme bez polštáře).
– před spaním bychom měli pořádně vyvětrat pokoj, vzduch by neměl být suchý (ideální teplota je osmnáct až dvacet jedna stupňů a vlhkost mezi čtyřiceti až šedesáti procenty).
večeře by měla jíst nejpozději tři hodiny před spaním
– chrápajícího může dočasně zabrzdit mlaskání, luskání prsty a nebo pískání
– pravidelné každodenní zpívání (alespoň dvacet minut) může po několika měsících chrápání zmírnit a nebo i úplně odstranit