Trápí vás nespavost? Existuje spousta léků, které tento problém řeší. Bohužel jejich užívání ve většině případů provází nějaké nežádoucí efekty. Mohou vyvolávat závislost a nebo spánek je po nich sice tvrdý, ale druhý den se stejně cítíme unaveni navíc nás mohou bolet svaly a kosti. No a většina v nějakém stupni zatěžuje játra. Alternativou v takovém případě mohou být různé přírodní léčiva na nespavost, které měly v oblibě už naše babičky.
1. Bazalkový čaj – tři lžíce sušených bylinek zalijeme jedním litrem vroucí vody a necháme pod pokličkou louhovat deset minut a poté tekutinu přecedíme. Čaj popíjíme po jednom šálku třikrát denně. Poslední, podávaný před spaním, pijeme teplý.
2. Domácí kapky z kozlíku lékařského – dvě lžíce nasekané na drobno byliny zalijeme sklenicí lihu, přikryjeme, odložíme někam na tmavé místo a necháme týden louhovat. Po uplynutí této doby kapky přecedíme. Podáváme patnáct kapek rozmíchaných ve sklenici vlažné vody s cukrem. Tento lék na nespavost ze samozřejmých důvodů uchováváme mimo dosah nenechavých ručiček malých dětí.
3. Třezalkový čaj – jednu lžíci bylinek zalijeme sklenicí vroucí vody a necháme louhovat patnáct minut. Přecedíme. Tento velmi oblíbený a tradiční čajík podáváme dvakrát denně po šálku, podobně jako v případě bazalky si poslední denní dávku trochu ohřejeme – ale nenecháváme přejít varem.
4. Čaj z šanty kočičí – plochou lžíci této bylinky, kterou tak milují naši mňoukaví domácí mazlíčci, zalijeme sklenicí vroucí vody. Doba louhování je v tomto případě jen pět minut, po kterých tekutinu samozřejmě přecedíme. Čaj na nespavost podáváme s malou lžičkou medu (vmíchanou až po částečném vychladnutí) chvíli před spaním.
5. Teplé mléko – ohřejeme ho, dáme malou lžičku medu, rozmícháme a vypijeme. Jedná se o jeden z nejtradičnějších domácích prostředků na nespavost, který úspěšně můžeme vyzkoušet i na malých dětech. Vede se debata, jestli jde zde o tradiční placebo efekt utvrzený tradicí a pocitem bezpečí, a nebo jestli se jedná o účinek aminokyseliny tryptofanu, kterou mléko prokazatelně obsahuje a která má ve spojení s vápníkem uklidňující efekt.
Tyto přírodní přípravky na nespavost nám rozhodně mohou pomoci, ale nejdůležitější je stejně rozumný přístup ke spaní. Každý den bychom měli chodit do postele přibližně ve stejnou dobu a doba spánku by vždy měla být zhruba stejná. Během dne bychom si při problémech s nespavostí měli odpustit klasických dvacet. Večeře by měly být lehké (cca tři hodiny před spaním, do postele nechodíme hladoví) a před spaním nedělejme nic, co by nás rozčilovalo či vzbuzovalo větší emoce. Fyzická aktivita podvečer nám pomůže, ale těsně před spaním už raději necvičme (výjimkou je uklidňující jóga). Ložnice by měla být dobře vyvětraná, tichá, spíše chladnější (pozor otevřené okno nemusí zaručit ticho) a tmavá. Důležitá je kvalitní matrace, polštáře a peřiny přizpůsobené ročnímu období a ložní prádlo by samozřejmě mělo být čisté. Pokud nemůžeme rychle usnout, nenuťme se. Místo toho vypijme malou sklenku mléka či vody a věnujme se na chvíli četbě – ideální je nějaká nudnější kniha.