Zánět středního ucha – prevence

Bolest ucha, výtok nebo problémy se sluchem jsou asi nejčastější příznaky zánětu. Jedná se o onemocnění, které se relativně snadno léčí, ale jako v každém případě je i zde lepší nemoci předcházet. Není to příliš snadné, protože dokonalá prevence zánětu středního ucha neexistuje, ale to neznamená, že nemůžeme udělat vůbec nic.

Je velmi důležité, abychom naše uši pečlivě chránili. Pokud je budeme delší dobu vystavovat nepříznivým povětrnostním podmínkám a chladu, dojde k oslabení ucha, které pak mnohem rychleji podlehne infekci. Ochrana je velmi důležitá obzvlášť u dětí (kde je výskyt této nemoci nejčastější), protože jejich Eustachova trubice je krátká a s výrazně mírnějším sklonem, tudíž bakterie mají dovnitř snadnější přístup. Takže pokud vidíme, že je za oknem sychravo a větrno, bez čepice či šátku, který by nám zakrýval uši, ani ránu. Dávejme si také pozor při cestách dopravními prostředky na otevřená okna. Dítě, které má celou cestu vystrčenou hlavu z okénka, je dítě, které nejpravděpodobněji bude mít brzy zánět středního ucha. Při plavání bychom neměli zapomínat na koupací čepici a před východem z bytu si vždy zkontrolujme, že máme opravdu suché vlasy.

Další věcí, kterou můžeme výrazně ovlivnit je samozřejmě imunita. Zánět se v tomto případě nijak neliší od jiných onemocnění. U slabších jedinců infekce má samozřejmě mnohem jednodušší práci, zatímco lidé, kteří dbají o své zdraví, se nemoci často vyhnou. Imunitu lze posilovat mnoha způsoby, nejdůležitější je dodržování zdravé životosprávy, čili pravidelný přísun minerálů a vitamínů, kvalitní jídelníček, dostatek pohybu a v neposlední řadě také kvalitní odpočinek a vyhýbání se stresu. U nejmenších dětí imunitu posílíme nejlépe kojením, protože vědecké průzkumy prokázaly, že krmení mateřským mlékem výrazně omezuje výskyt zánětu.

V prevenci hraje také významnou roli hygiena. Udržujme své uši v pořádku, protože hromadící se ušní maz zároveň udržuje také zbytky staré pokožky a další látky, které mohou být později semeništěm infekce. Pokud možno do ucha nedloubeme tyčinkami, tím si vosk spíše  udusáváme a omezujeme samočistící schopnosti organismu. Místo toho opatrně ošetřujme pouze okraje uší, de facto stačí je pořádně utřít ručníkem po koupeli a opatrně z nich vyklepat vodu. Důležitou roli zde hrají i pravidelné preventivní prohlídky na ORL, které nám pomohou případné obtíže s mazem rychle a bez problémů vyřešit.

Také bychom měli dbát na to, aby všechny nemoci horních cest dýchacích byly řádně léčené a samozřejmě doléčené. Tady je častý problém u malých dětí, které mají plný nosík a nebo neustále místo smrkání hleny vtahují do sebe. Důležité je nos udržovat v co nejlepším pořádku, pokud robě ještě neumí smrkat, nečekejme, že ho to plný frňáček naučí a používejme různé odsávačky.  Zvláště opatrní by měli být alergici, kteří by se měli vyhýbat alergenům vyvolávajícím rýmu.

A na konec bychom se měli pokud možno vyhýbat prašnému a zakouřenému prostředí, které ucho oslabuje. Děti rodičů kuřáků trpí záněty výrazně častěji.