Bylinkové inhalace při rýmě a kašli

Inhalace patří mezi tradiční způsoby léčby různých onemocnění horních cest dýchacích. Je pravda, že při zánětech dutin se dnes už tolik nedoporučuje, ale při obyčejné rýmě, kašli nebo během nachlazení může být stále velmi účinná. Ideální je, pokud uvolňující a uklidňující efekt teplé páry ještě zesílíme bylinkami.

Pro přípravu inhalace budeme potřebovat mísu, malý hrnec, nějaký větší ručník a samozřejmě bylinky. Mezi tradičně užívané patří heřmánek, tymián, máta a šalvěj. Prospěšná může být také přeslička. Pokud je zrovna nemáme po ruce, dá se ještě využít různé vonné silice. Dobrá je bazalková, levandulová, šalvějová, majoránková a nebo olejíček tea tree.

V hrnci uvedeme do varu jeden litr vody, do mísy si nasypeme padesát gramů vybraných bylinek. Inhalace může být jednodruhová, ale jednak ji můžeme pravidelně obměňovat a navíc je příjemné si vytvořit také různé vlastní směsi. Byliny v misce zalijeme litrem vody, promícháme a krátkou chvilku necháme louhovat. Poté opatrně nakloníme hlavu nad nádobu a přikryjeme ji ručníkem tak, aby nám neunikalo příliš moc páry. Zavřeme oči a pomalu dýcháme.  Pozor, hlavu bychom neměli mít příliš nízko, protože nám hrozí opaření. Správná inhalace při rýmě nebo během kašle by měla trvat přinejmenším čtvrt hodiny, ale pokud to vydržíme, nevadí když si ji protáhneme na třicet minut. Léčbu opakujeme dvakrát denně.

Inhalace by se neměla provádět hned po jídle. Horké páry mohou podráždit sliznici a vyvolávat zvracení. Po jejím skončení půl hodiny až hodinu pokud možno moc nemluvíme, nekouříme a držíme se v teple a klidu. Tato léčba navíc není při kašli či rýmě vhodná pro každého. Těhotné ženy by ji rozhodně měly konzultovat s lékařem a totéž se týká i malých dětí. Je to mimo jiné z toho důvodu, že některé látky obsažené v bylinkách mohou vyvolat nějakou nežádoucí reakci. Inhalace se také nedoporučuje lidem s alergiemi nebo astmatem. Při problémech s tlakem či obecně se srdcem k ní přistupujeme podobně jako k sauně. Pokud onemocnění provází vysoké teploty, inhalace pro nás bohužel vhodná není. Stejné je to i při zánětu dutin, na který se dříve tato metoda léčby doporučovala. Dnes je prokázáno, že teplo a vlhko nám sice možná na krátko dutiny uvolní, ale souběžně zesílí zánět. Takže bychom vyháněli čerta ďáblem.