Od podzimu do jara většinu z nás pronásledují různá nachlazení, chřipky a rýmy. Mnoho lidí při prvních příznacích nějaké takové choroby okamžitě sahá po zázračném léku z reklamy, i když různé přírodní léčiva připravovaná v domácích podmínkách mají na začátku stejnou, ne-li lepší účinnost. Navíc jsou šetrnější k našemu organismu a také mnohonásobně levnější. Mezi takovéto osvědčené domácí přípravky patří i cibulový čaj, který velmi dobře působí proti kašli a rýmě.
Recept je tak snadný, že snad ani snadnější být nemůže. Dáme vařit hrnec s litrem vody a v mezičase si oloupeme buď jednu velkou a nebo dvě střední cibule, které pak ještě nakrájíme na plátky. Když voda začne vřít, hodíme tam nachystanou cibulku a na menším ohni povaříme přibližně pět minut, odstavíme a pod pokličkou necháme chladnout. Teplý, ale ne horký, cibulový čaj přecedíme, nalijeme si do hrnečku, osladíme medem a rovnou vypijeme (sladit lze i cukrem, ale s dobrým domácím medem proti kašli zabírá lépe). Další dávku před podáváním ohřejeme, ale už nevaříme. Cibulový čaj by se měl pít třikrát denně. Recept lze různými způsoby obohatit, klasikou je majoránka a zázvor. Sušeného koření dáváme na uvedené množství vody a cibule zarovnanou polévkovou lžíci. Ze zázvoru si odřízneme přibližně dva centimetry, oloupeme a nakrájíme na plátky. Obě vylepšující suroviny přidáváme do vařící vody spolu s cibulí. Je možné dát oboje a nebo si udělat cibulový čaj jen s majoránkou nebo jen se zázvorem, je to záležitost chuti a toho, co máme po ruce.
Cibulový čaj je výborný lék při začínajícím nachlazení, proti nepříjemnému kašli a skvěle účinkuje i na rýmu. V tom posledním případě je nejlepší kombinace právě s majoránkou a užitečné je část tekutiny použít pro inhalaci. V takovém případě si hned po dovaření odebereme trochu čirého čaje do hrnku a necháme chladnout (pak osladíme medem a vypijeme), zatímco horký zbytek znovu rozbubláme, nachystáme si ručník, hrnec dáme na stůl, hlavu si přikryjeme ručníkem tak, aby nám moc páry neunikalo a pomalu inhalujeme. Tato léčba bohužel není moc vhodná pro děti, protože existuje při ní velmi vysoké riziko opaření – i dospělí by měli být opatrní, protože stačí trocha nepozornosti a nebo hlava příliš nízko nad povrchem cibulového nálevu a místo vyléčeného starého problému tu velmi rychle máme nové potíže.