Vypadávání řas

Přirozeně vypadávají nejen vlasy, to samé se týká i řas.  Zpozornět bychom měli jen v situaci, kdy si všimneme rychlých a výrazných úbytků – přirozené tempo vypadávání jsou dvě až tři řasy denně. Potíže může způsobit mnoho různých faktorů. Někdy se jedná o špatné návyky, jindy je na vině nevhodná kosmetika a v dalších případech se může stát, že za všechno mohou závažnější zdravotní problémy.

Než přistoupíme k jakémukoliv řešení, je dobré se snažit identifikovat příčiny vypadávání. Ačkoliv potíže velmi často způsobuje něco, co můžeme celkem snadno vyřešit sami, občas jsou na vině hormonální změny nebo nějaká nemoc. Proto pokud vidíme výraznější úbytek řas, je dobré se pro začátek objednat u svého praktického lékaře a požádat ho o kompletní vyšetření. Teprve poté bychom měli podnikat další kroky.

Prvním by měla být kontrola jídelníčku. Potíže s řasami mají velmi často lidé, kteří jsou milovníky různých drastických diet a ti, kteří preferují nezdravou a monotematickou stravu. Jestliže tělu nedodáváme dostatek kalorií a bílkovin, celý organismus postupně začne fungovat výrazně hůře. Projeví se to mimo jiné i na kvalitě a mnohem častějším vypadávání řas. Řešením je klasický vyvážený jídelníček, který tělu dodá nejen dostatek energie ale také i správnou porci vitamínů a minerálů.

Obvyklou příčinou vypadávání řas bývá používání kosmetiky, která v organismu vyvolává alergické reakce. Když jsme vyloučili zdravotní příčiny a nevhodnou stravu, je dobré na chvíli vyměnit přípravky, které používáme při péči o řasy a okolí očí. Jestliže se situace změní, je jasné, kde byl problém. Někdy kosmetika nemusí vyvolat přímo alergii, ale pokud máme slabší řasy, může způsobit jejich vypadávání či vlastně vytrhávání. Jedná se hlavně o voděodolné řasenky, které nejsou vhodné pro každodenní použití a při odličování je užitečné používat speciální přípravky. Líčení je důležité každý večer odstranit, nikdy nenanášíme novou řasenku na zbytky staré.

Problematické je také časté používání kleštiček na řasy. Musíme s nimi pracovat extrémně opatrně, protože stačí malý neobratný pohyb a přijdeme o větší množství řas najednou. Obecně by bylo dobré je používat co nejméně nebo vůbec. To samé se týká umělého prodlužování. Je to módní, je to krásné a při odstraňování najednou můžeme zjistit, že už vůbec nemusíme řešit problém s prodloužením, protože nemáme skoro nic, co by se k prodloužení hodilo.  Také pokud máme návyk si často mnout oči, je velmi pravděpodobné, že přitom budeme přicházet o část řas – zvláště když jsou nalíčené.