Vypadávání vlasů podle ročních období

Vypadávání vlasů není spojeno pouze se stárnutím či genetickými predispozicemi. Velký vliv na ně má i roční období. Každé z nich s sebou přináší rozdílné atmosferické podmínky, kterým se vlasy musí nějakým způsobem neustále přizpůsobovat a navíc se podle ročních období výrazně mění naše aktivita i chování.

Jaro

Jarní vypadávání vlasů je do určité míry naprosto přirozené, ale nemělo by se jednat o více než osmdesát denně. Jestliže tento počet pravidelně začneme překračovat, je velmi pravděpodobné, že náš organismus se silně vyčerpal po zimě i nemocech a chybí mu dostatek zdraví prospěšných látek. V tomto ročním období bychom měli zvýšit příjem vitamínů A a B, tělu je dobré dopřát dopřát více zinku, síry a železa. Lidová medicína doporučuje na jaře vtírat do vlasů přesličkové odvary a šťávu z černé ředkve.

Léto

V létě je největším nepřítelem vlasů sluníčko, chlór a sůl. Problémy budou mít hlavně lidé se světlejší hřívou, která je hodně citlivá na UV záření. Pomáhá nošení klobouku nebo šátku, důležité je i pravidelné mytí hlavy (v tomto ročním období sahejme po co nejšetrnější kosmetice). Po návštěvě chlorovaného bazénu, koupání v moři nebo větší fyzické aktivitě, jejímž důsledkem je silné pocení, bychom si vždy měli pořádně omýt vlasy vodou. Při tomto oplachování nepoužívejme šampon, myjeme je buď jen vodou a nebo je ještě ošetříme kondicionérem. Je užitečné každý den jíst hodně ovoce a zeleniny, pravidelně ryby a také potraviny obsahující nenasycené kyseliny.

Podzim

Vypadávání na podzim velmi často souvisí s poklesem hladiny estrogenu, ale podobně jako na jaře se jedná o relativně přirozenou záležitost a v naprosté většině případů nemusíme panikařit. Stačí se podívat na zvířecí říši, kde podzimní obměna srsti patří do normálního životního cyklu. Zvýšenou pozornost bychom měli věnovat počasí, během tohoto ročního období přichází silnější větry, které mohou vlasy poškodit mechanicky. Je dobré nosit šátky, čepice, kapuce a pokud máme delší hřívu, raději ji spínáme gumičkou nebo spleteme do copu a v ideálním případě prostě výrazně zkrátíme svůj účes. Tělu se pokusíme dopřát trochu více zinku.

Zima

Toto roční období je pro vlasy nejnáročnější. A nejde jen o mráz i když ten samozřejmě má velký význam – může poškodit vlasovou cibulku. Negativně na ně působí i skoky teplot a přetopené a zároveň hodně vysušené místnosti. Venku bychom měli nosit čepici, jen nesmí příliš těsně přiléhat k hlavě a měla by být pokud možno s přírodních materiálů, které umožní kůži na hlavě dýchat. Jestliže máme v zaměstnání příliš horko a nebo si libujeme v přetopené domácnosti, důležité je dodržovat správný pitný režim. Mytí vlasů je obecně problematická záležitost, protože se na jednu stranu pod čepicí více potí i mastí a suchý vzduch jim neprospívá, ale na druhou stranu neustálé polévání „chemikáliemi“ také nepomáhá. Raději sáhněme po co nejjemnější a nejpřírodnější kosmetice. Také je můžeme mýt na střídačku – jednou klasicky a pod druhé jen kondicionérem. Fén používáme jen v krajních situacích, kdy nemáme možnost nechat vlasy přirozeně vyschnout. V jídelníčku by neměly chybět klíčky, ovesné kaše, ořechy a semínka.