Babské rady na odkašlávání

Na začátku různých chřipek, nachlazení a jiných nemocí spojených s dýchacími cestami nás převážně trápí nepříjemné záchvaty suchého kašle, které se po několika dnech obvykle změní na podobně úporné pokusy o vykašlání hlenu. V této fázi nemoci nám kromě klasických léků mohou velmi dobře pomoci i různé babské rady, díky kterým bude odkašlávání příjemnější a pocit úlevy po kašli bude výrazně větší.

Příroda je na boj s mokrým kašlem velmi dobře vybavená. Už naše prabáby si všimly, že některé bylinky odkašlávání usnadňují. Není jich málo, některé z nich nejpravděpodobněji má vždy v kuchyni či rodinné lékárničce po ruce každá domácnost. Mezi ty nejpopulárnější patří dobromysl čili oregano, tymián, majoránka, černý bez a lípa. Skeptiky, kteří moc přírodní léčbu neuznávají, by mohl přesvědčit prostý fakt, že jejich účinky uznává i moderní věda – tyto bylinky najdeme i v mnoha přípravcích proti kašli prodávaných v lékárně. Podle babských rad by se měly podávat buď ve formě různých nálevů či čajů (většinou lžička sušené drogy na hrneček vařící vody, který necháme louhovat pět až deset minut) nebo jako sirupy (ty se převážně vytváří svařením bylinek v cukrové vodě).

Další doporučovaná babská rada ulevující při odkašlávání je inhalace neboli vdechování teplé páry. Můžeme inhalovat slaný roztok a nebo znovu využít sílu bylinek. Dá se sáhnout již po výše uvedených a nebo můžeme vyzkoušet různé aromatické silice. Inhalace by měla probíhat tak, že nakloníme hlavu nad misku či hrnec s horkou vodou, přikryjeme ji ručníkem a pomalu vdechujeme teplou páru. Při této metodě si jen musíme dávat pozor na to, abychom se neopařili. Pokud máme souběžně s kašlem i ucpané dutiny, je lepší před inhalováním vše probrat s lékařem – v některých případech se dnes nedoporučuje, protože by mohlo zvýšit množení bakterií.

Podle našich babiček bychom při mokrém kašli měli věnovat větší pozornost zádům a hrudníku. Musíme je držet v teple a je užitečné také hruď pravidelně mazat. Můžeme k tomu využít měsíčkový olej či mast, husí sádlo a také různé masti obsahující aromatické silice nebo některé bylinky. Mažeme kruhovými pohyby od dolních žeber až k šíji a po namazání hrudník ještě prsty protřepeme. Záda mazat a vlastně i masírovat nemusíme (i když to určitě neuškodí), ty je ale nejlepší po natření hrudníku ještě jemně proklepat – zdola nahoru. Aby se nám při odkašlávání nejvíce ulevilo, nejlepší je se nejdříve napít nějakého horkého čaje, pak pokračovat inhalací a nakonec si dopřát promazání a proklepání hrudníku a zad.