Babské rady na kašel

Babské rady jsou často velmi účinným způsobem léčby různých neduhů. Navíc většinou nás buď nestojí ani korunu navíc a vše potřebné máme doma a nebo jsou finančně velmi nenáročné, přinejmenším v porovnání s nákupy v klasických lékárnách. Tentokrát se podíváme na to, co doporučovaly naše prabáby na kašel.

1. velmi účinný může být trochu zvláštní drink, který vytvoříme smícháním teplého mléka s malým vymačkaným stroužkem česneku. Tekutinu přecedíme a pak k ní ještě přidáme lžíci medu. Silné nátury mohou lžičkou vyjídat i ten vymačkaný česnek.

2. další babská rada také využívá česnek (ideální je pokud možno český, ten čínský či mexický nemá potřebnou sílu). Tentokrát si vezmeme dvě paličky, oloupeme a utřeme nebo vymačkáme. Přidáme k nim šťávu vymačkanou z dvou velkých citronů, čtyři lžíce medu a dvě sklenky převařené nebo kojenecké vody. Sirup bychom si měli začít připravovat při prvních náznacích nachlazení a nebo průběžně během celé sezóny, protože ještě musí dva dny odstát. Podáváme po jedné polévkové lžíci třikrát denně – účinkuje nejen na kašel, je to vhodná prevence, která posiluje imunitu.

3. pomoci mohou i slané inhalace (jen pozor, nedoporučují se dnes, pokud kašel doprovází i zánět dutin). Do dvou litrů vařící vody vmícháme čtyři lžíce mořské soli, rozmícháme a pak horkou páru vdechujeme pod ručníkem, ideální je doba mezi pěti až deseti minutami, ale ne každý takový nával horka vydrží.

4.  pomoci v boji s kašlem může i pravidelné popíjení hroznové šťávy. Babská rada ale v tomto případě nespočívá pouze v jeho pití během nemoci, tento lahodný nápoj má i preventivní účinky a kašel se nám pak nevrací.

5. na spaní si dejme jeden polštář navíc nebo podložme matraci, abychom měli v noci výše hlavu. Omezíme tím nepříjemné dusivé záchvaty v noci.

6. kdysi byly velmi oblíbené různé rozehřívající masti. Mohli jsme je najít v každé domácnosti, dnes z naprosto nepochopitelných důvodů vymizely. Přitom na kašel jsou opravdu docela účinné. Podle potřeb jimi natíráme hrudník.

7. sedmá šťastná babská rada využije ještě jednou česnek. Tentokrát k jednomu vymačkanému stroužku přidáme lžíci jablečného octa a lžíci medu. Podáváme malou lžičku každé čtyři hodiny. Všechny složky mají antibakteriální účinky.