Jak vyléčit dráždivý suchý kašel

Suchý kašel může být i znamením nějakého závažnějšího onemocnění. Ale ve většině případů se objevuje u různých klasických nachlazeních a relativně nepříliš závažných onemocněních horních cest dýchacích. Proto existuje i více různých přírodních čili i přirozených způsobů, jak zjemňovat kašlání, aby se člověk vyhnul pocitu „trhaných plic“ a prospěl svému zdraví a nebo dokonce tento neduh po domácku vyléčil.

Suchý kašel bývá někdy příznakem zánětu sliznice horních i dolních cest dýchacích. Občas se stává, že po čase se kašlání změní ze suchého na mokré. První den převážně není vůbec nutno panikařit. Je dobré začít s domácí léčbou a pokud možno i klidovým režimem a prostě čekat. Buď se situace zmírní a nebo je přeci jen lepší přibližně po třech dnech navštívit odborníka. Nedá se totiž vyloučit nějaká závažnější infekce a nebo také prostě začátky astmatu, který bez dohledu a péče lékaře spíše sami vyléčit nedokážeme.

Pravděpodobně to automaticky napoví i logika, naše dýchací cesty v případě tohoto typu kašle budou prostě potřebovat něco co potáhne drážděné sliznice ochrannou vrstvou a tím také zmírní jak samotný kašel tak i nutkání ke kašlání (pozor různé cucací bonbóny a pilulky sice krátkodobě uleví, ale dlouhodobě spíše vás budou ještě více dráždit, tudíž na suchý kašel nejsou moc vhodné).

Pomoci může například bylinkový nálev, který využívá moudrost pradávných seveřanů kombinovanou se znalostmi Středomoří. Lžičku islandského lišejníku promícháme se lžičkou levandule, bylinky zalijeme vroucí vodou a necháme deset minut louhovat. Nálev užíváme dvakrát denně – je možné ho učinit chutnější a také mu přidat i něco ze síly našich luhů a hájů tím, že ho podáváme smíchaný s troškou přírodního malinového sirupu.

Další užitečné domácí léčivo na suchý kašel je kloktadlo. To můžeme vytvořit z proskurníku lékařského neboli ze slézové růže. Lžičku nadrceného sušeného kořene této byliny zalijeme sklenicí teplé vody a necháme louhovat tři čtvrtě hodiny. Poté přecezenou tekutinu kloktáme  třikrát denně tři minuty.

Můžeme také inhalovat léčivé výpary jitrocele kopinatého. Hrst této byliny zalijeme vroucí vodou a necháme chvíli louhovat. Poté  s přikrytou hlavou inhalujeme přibližně pět minut a tuto proceduru vykonáváme dvakrát denně až do uzdravení. Pokud souběžně se suchým kašlem se objevuje i rýma, tak je dobré přidat k jitroceli také vrchovatou polévkovou lžíci majoránky.

Další bylinky, které v případě suchého kašlání mohou pomoci jsou šalvěj a heřmánek na kloktání a nebo osvědčený čaj z lipového květu. Při inhalaci můžete také vyzkoušet sílu několika kapek tea tree  a nebo jako vždy vám může asistovat při léčení  stará dobrá (a dětmi většinou nenáviděná) nasekaná cibule na kašel – je možné ji mít jak s medem tak i s cukrem.