Křen můžeme celkem jednoduše najít v divoké asijské a evropské přírodě. Tradičně se využívá v kuchyni, u nás nejen jako pikantní příloha k masu a vajíčkům, ale také i jako základní surovina pro výrobu klasické křenové omáčky. Navíc obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, proto ho lze považovat i za dobré léčivo na mnoho neduhů. V domácích podmínkách si můžeme vyrobit například křenový sirup, který pomůže léčit suchý kašel, škrábání v krku a má dobré antibakteriální účinky.
Budeme potřebovat dvě stě padesát gramů křenu, dvě stě gramů kvalitního medu (nejlepší je lipový, ale někdo preferuje z důvodu chuti medovicový) a trochu čerstvě vymačkané citronové šťávy. Křen rychle oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle. Zalijeme ho sklenicí převařené, ale ne horké, vody. Pečlivě vše promícháme, přikryjeme a necháme odstát půl druhé hodiny v pokojové teplotě. Po uplynutí této doby přecedíme a také pečlivě vymačkáme tekutinu přes sterilně čisté pláténko a vmícháme do ní celý med a trochu citronové šťávy.
Sirup používáme nejen na suchý kašel a škrábání v krku. Doporučuje se i při klasické chřipce, potížích s průduškami a různých zánětech horních cest dýchacích. Také se uvádí jako užitečný pomocník i při nechutenství. Dospělým podáváme polévkovou lžíci třikrát denně, u dětí ji zaměníme na kávovou lžičku. Sirup nepoužíváme u našich nejmenších, vhodný je přibližně od čtvrtého roku života. Také by se jím neměli léčit lidé, kteří mají problémy s ledvinami, žaludečními vředy a játry. Obecně se uvádí, že každodenní konzumace by neměla překračovat třicet až padesát gramů čerstvého kořene.
Křenový sirup můžeme využít nejen jako léčivo, ale také pro krásu. Dá se z něj vyrobit pleťové tonikum, kterému pomáhá s regenerací pokožky a také dokáže zesvětlit pihy a pigmentové skvrny. Sirup promícháme v poměru jedna ku dvěma se suchým bílým (není nutno hledět na chuťové vlastnosti, nesmí být jen přislazované a chemicky upravované, jako jsou např. neblaze proslule „krabičáky“). Protřepeme a pihy nebo skvrny potíráme dvakrát týdně. Vyhýbáme se očím a jejich nejbližšímu okolí. Před prvním použitím vyzkoušíme, jestli nejsme na tento přípravek alergičtí. Naneseme malé množství tonika na pokožku za uchem a jeden den pozorujeme reakce.
pekne clanky mate 🙂