Jak zklidnit menstruační bolesti bez léků

Menstruační bolesti většina žen buď potichu snáší a nebo je zahání různými léčivy, které stojí nemalý peníz a navíc velmi často mají různé vedlejší účinky. Ty sice nemusíme na první pohled poznat, ale naše tělo je cítí a pečlivě „zapisuje.“ Přitom existují různé tradiční způsoby, které mohou odstranit bolest a dokonce občas umí i zlepšit náladu, která se většinou během menstruace blíží k bodu mrazu.

Už v antických dobách dámy během bolestí často pily heřmánkový čaj. Ulevoval jim a k tomu často pozorovaly, že s jeho konzumací přichází také větší psychická pohoda. Příprava je velmi jednoduchá, pokud nesbíráme vlastní bylinky, stačí si pořídit libovolný sáčkovaný čajík z čistého heřmánku a pak už se jen řídíme instrukcemi na obalu (čili pytlíček či lžičku bylinek zalijeme vroucí vodou a necháme krátce louhovat). Pijeme ho dvakrát až třikrát denně, nejlepší je začít s pravidelným užíváním několik dnů před začátkem menstruace.

Další užitečnou bylinou může být máta. Ta uklidňuje menstruační bolesti a navíc zmenšuje pocit hladu. Potíže mohou zesilovat i různé nekvalitní potraviny, na které máme často během měsíčků chuť a máta tento problém částečně řeší. Postupujeme úplně stejně jako v případě heřmánku, čili drogu zaléváme horkou vodou, louhujeme a popíjíme třikrát denně během trvání měsíčků.

Exotičtějším pomocníkem může být skořice. Jejích vlastností si všimli například ve starověké Číně, kdy byla používána proti horečkám, při menstruačních bolestech a na uklidnění. Navíc se tradovalo, že pravidelná každodenní konzumace zlepšuje pleť a dává jí výrazně mladší vzhled. Skořicový čaj připravíme tak, že do sklenice vroucí vody nasypeme dvě lžičky mletého koření nebo vložíme dva kousky kůry. Povaříme deset minut a před konzumací necháme trochu vychladnout. Můžeme jej osladit podle chuti cukrem nebo medem.

A z Dálného Východu se můžeme vrátit zpět do našich luhů a hájů. Často milovaným a doporučeným prostředkem našich babiček bylo listí maliníku. Uklidňuje nejen naši dělohu, ale také i naši psychiku. Lžičku sušených bylinek zalijeme sklenicí vroucí vody a odstavíme na čtvrt hodiny. Malinový čaj si začínáme dělat ráno a večer několik dní před příchodem menstruace a pijeme ho také během jejího trvání.

Zvláště během sychravějších měsíců určitě nás potěší zázvor, který zmenší menstruační bolesti a navíc posílí imunitu. Na jeden centimetr kořene budeme potřebovat přibližně hrneček vody. Zázvor oloupeme, nasekáme na drobno a hodíme do vařící se vody. Stáhneme plamen, na hrnec dáme pokličku a vše vaříme dvacet minut. Když tekutina vychladne do pitelného stavu, dochutíme ji jemně citronovou šťávou a medem. Zázvorový čaj pijeme dvakrát denně a podobně jako u jiných nápojů je nejlepší začít uklidňování už dva až tři dny před začátkem periody.

Můžeme také vyzkoušet oregano. Tři lžíce nasypeme do litru vroucí vody a na menším plamínku povaříme deset minut. Tekutinu si přelijeme do nějaké nádoby a popíjíme každé ráno jednu skleničku. Pro příjemnější chuťový vjem a silnější efekt proti bolestem můžeme nápoj jemně dochutit trochou mleté skořice. Podobně jako oregano se dá používat i bazalka, tu je ale lepší dochucovat trochou medu. Tyto dvě bylinky si také přidávejme během menstruace do jídel, pokud možno v poslední fázi vaření.