Obklady a koupele při menstruačních bolestech

Podle různých odhadů polovina až tři čtvrtiny žen trpí během menstruace velmi nepříjemnými bolestmi. Převážně se projevují jako křeče v podbřišku, případně mohou vystřelovat i do kříže a celé páteře. Jedním z tradičních a ověřených způsobů léčby těchto potíží jsou různé obklady a koupele.

Menstruační bolesti velmi úspěšně zmírní obklady. Jen to má jeden malý háček. Některým ženám vyhovují studené, jiným zase ty teplé a u některých se jako nejúspěšnější ukázala kombinace obojího, ve které horký obklad po pár minutách na chvilku vystřídáme studeným. To, která varianta zrovna nám nejvíc vyhovuje, zjistíme velmi jednoduše… prostě vyzkoušíme, po čem menstruační bolesti v našem případě zmizely a nebo se přinejmenším výrazně zmenšily. A jak obklady účinkují? Teplý snižuje svalové napětí a zmenšuje křeče. Přikládá se v oblasti kříže, neměl by se dávat na břicho, protože může zesílit krvácení (u žen se slabší menstruací ale toto pravidlo převážně neplatí, zase je to na individuálním vyzkoušení). Studený obklad pro změnu stahuje cévy a účinkuje anesteticky. Jestliže při něm používáme led nebo něco zmrazeného, měli bychom to nejdříve zabalit do utěrky či pleny, jinak zbytečně riskujeme omrzliny.

Kromě obkladů se také na menstruační bolesti tradičně doporučovaly teplé koupele (teplé neznamená vařící, těm se rozhodně během měsíčků vyhýbejme). Měly by trvat ne více než čtvrt hodiny a nejsou příliš vhodné v situaci, kdy je naše menstruace moc silná. Koupele účinkují podobně jako teplé obklady, čili snižují svalové napětí a zmírňují křeče. Jejich účinek bychom měli posílit ještě tak zvanou aromaterapií. Pořídíme si nějakou příjemnou silici (převážně se doporučuje heřmánková, levandulová, růžová, mátová, meduňková, levandulová, šalvějová, majoránková nebo jalovcová), kterou pak opatrně do vany přikápneme – méně je v tomto případě více. Naše oblíbená vůně uklidní mysl a tím pádem také dojde ke snížení svalového napětí, které částečně způsobuje menstruační bolesti. Po vykoupání bychom se měli někam natáhnout a ještě asi půl hodiny příjemně relaxovat.