Studená sprcha pro zdraví

Studená sprchaNěkdy zdraví mohou velmi prospět i naprosto banální věci. Mezi ně se například řadí studená sprcha. Dopřát si ji může opravdu každý. Nepotřebujeme k tomu nějaké speciální přípravy, nestojí nás to vlastně ani korunu navíc (pokud se pravidelně myjeme, tak vodu stejně musíme používat), stačí jen, když během koupele otočíme tím správným kohoutkem.

1. v horkých letních dnech má studená sprcha jednu skvělou funkci – omezuje nadměrné pocení.

2. pravidelné sprchování studenou vodou zlepšuje termoregulační schopnosti organismu. Zvlášť se to hodí lidem, kteří velmi špatně snáší jakýkoliv teplotní výkyv a v létě je jim moc horko a v zimě příliš chladno.

3. je velmi osvěžující. Když máme ráno problém vstát z postele a nebo během horkých letních dnů na nás padá strašná únava, studená sprcha velmi rychle tento problém vyřeší. Pookřeje nejen naše tělo, ale pořádný „kopanec“ dostane i mysl. Mimochodem chladnou vodou se pokud možno sprchujme ráno nebo během dne, večer by nám studená sprcha mohla mírně zhoršit usínání.

4. studená sprcha podporuje krevní oběh. Díky tomu se zlepšuje činnost všech orgánů, zmenšují se různé potíže spojené například s křečovými žílami či nadměrnými otoky a  také se snižuje riziko vzniku krevních sraženin v tepnách.

5. asi obecně nejznámější efekt studené sprchy je samozřejmě celkové zlepšení imunity. Věděly to už naše praprababičky a asi každý se z touto metodou posilování organismu již setkal. Ideální je studenou sprchou končit každé mytí a na střídačku si pouštět chladnou a teplou vodu. Po vykoupání se musíme pořádně vysušit, nejlépe drbáním ručníkem, kdy se v kůži pořádně rozproudí krev.

6. díky ochlazování můžeme výrazně urychlit metabolismus a tak studená sprcha může pomoci nejen když chceme lépe a rychleji trávit, ale měla by být součástí každé diety, jejímž cílem je shození nějakých těch nadbytečných kil dolů.

7. s metabolismem je spojena i jiná skvělá vlastnost chladné vody. V kombinaci s dříve zmíněným lepším krevním oběhem pomáhá z těla dostat také různé škodliviny čili urychluje celkovou detoxikaci organismu.