Co s horečkou v létě

Ačkoliv výskyt horečky v létě není tak častý, jako během jiných ročních období,přesto se s touto imunitní reakcí organismu můžeme setkat i během horkých letních dnů. Přestože se jedná o pozitivní jev, který naznačuje, že naše tělo se snaží poprat s nějakou infekcí, v létě horečku snášíme výrazně hůře, cítíme se více oslabeni a také je zde větší riziko dehydratace.

Nejčastějších příčin horečky v létě je několik. Asi nejčastěji ji vyvolá nějaký zánět v krku. O ty opravdu během horkých dnů není nouze, protože máme ve zvyku konzumovat nadměrné množství přechlazených nápojů a zmrzlin. Také jsme v mnohem častějším kontaktu se špatně nastavenou klimatizací a také v létě obvykle dochází k radikálním skokům teplot, které organismus příliš dobře nezvládá. Abychom omezili rizika vzniku horečky, měli bychom pokud možno pít jen nápoje, jejichž teplota se blíží té pokojové a je dobré mít vždy po ruce nějakou mikinu či svetřík – zvláště pokud očekáváme delší sezení v klimatizované místnosti, vozidle nebo se chystáme na delší návštěvu nákupního centra.

Další velmi častou příčinou letních horeček je otrava jídlem. V teple se bakterie výrazně rychleji množí a tím pádem každé jídlo, které rychle neuklidíme do chladu, se téměř ihned začíná kazit. Navíc velkou roli hraje i hygiena či spíše její nedostatek. V létě bychom si měli často mýt ruce (bezpodmínečně před každým jídlem nebo jeho přípravou), mýt musíme také i ovoce a zeleninu a měli bychom omezit konzumaci potravin v místech, kde nemáme jistotu, že je příprava i přechovávání surovin naprosto dokonalé.

No a třetí nejčastější příčinou zvýšené teploty v létě může být úžeh (přehřátí organismu způsobené sluníčkem)  nebo úpal (přehřátí organismu způsobené vysokou teplotou). Tady rady, jak omezit riziko jsou všeobecně známé. Měli bychom být opatrní při opalování, často používejme krémy s vysokým faktorem a pokud možno se nepohybujeme bez nějaké pokrývky hlavy. Navíc musíme omezit pobyt ve špatně větraných místnostech s vysokou vlhkostí vzduchu – v létě je lepší návštěvu koncertů či diskoték v uzavřených halách nahradit různými open air air akcemi.

Zvláště při úpalu a úžehu bychom měli být opatrní s léky, které snižují horečku. V létě je také doporučovaná opatrnost i při pití různých čajů podporujících pocení – když jsme naprosto zdraví, vyhýbejme se jim, protože by mohlo docházet ke zbytečné dehydrataci. Jestliže nejsme milovníky velmi pikantních jídel (tím pádem máme navyklý organismus), raději omezme i ostré koření. Tělo nejlépe ochladíme studenější sprchou (měla by mít přibližně o stupeň méně než naše tělo) nebo chladivými obklady, které často vyměňujeme. Chladit bychom měli hlavně podkolenní jamky, krk, čelo a spánky.