Potraviny způsobující alergie

Dietetici a alergologové doporučují, abychom v prvních letech života dítěte omezili v jeho jídelníčku potraviny, které by mohly postupem času způsobit nějakou alergii. Opatrnost se doporučuje už během kojení, kdy se nežádoucí alergen může dostat do těla dítěte spolu s mateřským mlékem.

Mléko – všudypřítomné mléko (jde tedy samozřejmě i o různé mléčné výrobky) bohužel hodně zvyšuje riziko vzniku alergie. A nejedná se jen o kravské, i mléka kozí, ovčí nebo dokonce sojová mohou vyvolávat problémy. V tomto případě je ale velká šance, že alergie s postupem času zmizí.

Ovoce – asi nejčastěji podávaným alergenem u nás budou různé citrusy (malé děti by na ně pokud možno neměly ani sahat, problémy může vyvolat i kontakt šťávy s pokožkou) a v sezóně také jahody. Mezi další potraviny zvyšující riziko patří angrešt, oba rybízy, maliny, ostružiny, kiwi, mango, papáje a vše „hodně exotické.“

Ořechy – jedním z nejnebezpečnějších alergenů jsou arašídy, čili plody rostliny podzemnice olejné. Sice se ve skutečnosti jedná o luštěninu, ale naprostá většina lidí buráky označuje za ořechy. Potíže může vyvolat i jejich stopové množství, proto si pečlivě musíme číst informace na obalu téměř všech potravin a kupovat jen ty, kde je jasně uvedeno, že při výrobě nedošlo ke kontaktu s arašídy (a jinými alergeny). U dětí si ale dáváme velký pozor i na ořechy vlašské, kešu, mandle, pekanové a pistáciové.  Piniové, lískové a para ořechy jsou alergenem též, ale výskyt potíží je výrazně nižší než v ostatních případech.

Vejce – bohužel bílek k alergenům patří také. Je těžké ho vyřadit z jídelníčku úplně, protože je součástí téměř všech každodenně konzumovaných potravin. Ale u malých dětí můžeme vyřadit jídla dělaná pouze z vajec (na měkko, tvrdo, omelety či smaženice).

Obiloviny – je to podobně jako u vajec. Jsou všudypřítomné. Problémy nemusí vyvolávat jen obecně známý lepek, obiloviny obsahují přibližně dvacet různých bílkovin, které mohou u někoho vyvolat alergii. Musíme pozorovat reakci dítěte, i když postavení správné diagnozy převážně trvá hodně dlouho. Za bezpečnější se obecně považují rýže, proso (u nás nejčastěji v podobě jáhel) a kukuřice.

Ryby – alergickou reakci nejčastěji vyvolávají mořské ryby (a také různé krevety nebo chobotnice). K problémům může dojít i při kontaktu kůže s syrovou rybou. I když ani sladkovodní nejsou bez rizika, za nejproblematičtější se převážně uvádí losos, makrela a sleď.

Sladkosti – cokoliv s různými barvivy bychom malému dítěti neměli podávat vůbec, velký pozor si ale musíme dát i na „mlsy“ obsahující kakao, které je velmi častou příčinou nějaké alergie.