Jak přirozeně zmírnit menstruační bolesti

Menstruační bolesti jsou „prokletím“ každé ženy. Jejich intenzita je individuální, ale zbavit se jich navždy v období plodnosti vlastně nedá. Přinejmenším ne zdravou a plně přirozenou cestou (hormonální tělíska se za přirozené opravdu nedá nazvat ani při nejlepší vůli). Ale je možno si udělat život příjemnější a tam nám příroda může hezky pomoci.

Bolesti se převážně objevují v dolní části podbřišku. Ale není vyloučené, že se ozve i nepříjemný pocit v kříži nebo jeho blízkém okolí. Jejich příchod občas je i identifikátorem nastávající menstruace, mohou začít i několik hodin před začátkem krvácení. Hlavní příčinou jsou stahy dělohy a ty zase způsobuje nadměrné množství prostaglandinu. Kromě bolestí ve výše popsaných místech se také přidávají i různé migrény, únava a nebo nevolnost.

Většina žen automaticky sahá po různých pilulkách proti bolesti. Je to samozřejmě možnost, jen dávejme si pozor na acylpyrin, který zvýší krvácení. Pokud už musíme sahat po farmaceutických přípravcích, vybírejme spíše ty, které neobsahují kyselinu acetylsalicilovou.  Na menstruační bolesti je ale lepší se přeci jen předem připravit – a to přirozenými metodami. Přibližně v polovině menstruačního cyklu bychom měli začít velmi výrazně omezit solení a také pikantní koření. Díky tomu naše tělo zmenší vytváření prostaglandinu. Souběžně bychom měli začít vyhledávat takové výrobky, které obsahují více hořčíku a vápníku. Během menstruace omezme pití kávy a černého čaje, pokud se bez nich nemůžeme úplně  obejít, pokusme se je dělat slabší než obvykle. Totéž se samozřejmě týká i dnes tak milovaných zubních leptadel jako jsou různé koly a jiné nápoje obsahující kofein. A alkoholu bychom se během menstruace měli vyhnout také.

Zelená síla přírody nás před menstruační bolestí může také ochránit. Je dobré sáhnout po různých bylinkových nálevech. Nejúspěšnější jsou ty z heřmánku, máty a malinového listí. Pít bychom je měli začít přibližně tři dny před odhadovaným začátkem menstruace. Když už nás bolesti začnou trápit, pokračujme v popíjení heřmánku. Heřmánek je konec konců bylina, kterou ověřily již tisíciletí a při menstruačních bolestech jej využívaly krásné Řekyně a Římanky v antických dobách.  Ale nemusíme se omezovat jen na tuto bylinu. Zvláště pokud nám její vůně a chuť nejsou příliš příjemné, tak  můžeme ho doplnit či nahradit nálevy z meduňky, měsíčku, třezalky a též kozlíku lékařského.  Ten poslední dokáže velmi dobře zmírnit křeče dělohy a nás přitom uvolní. Na podbřišek také můžeme přikládat různé teplé obklady. Pozor, teplé neznamená horké,  mimochodem během měsíčků se vyhýbejme vroucím koupelím. Pokud máme po ruce heřmánkový, muškátový nebo majoránkový olej, můžeme ho na obklad přikápnout a vůně nám přinese další úlevu.  Doporučují se také mírné každovečerní masáže podbřišku trochou olivového oleje.