Příčiny krvácení z nosu

Krvácení z nosu v životě potká každého minimálně několikrát. Ve většině případů jde o naprostou banalitu, častěji se tento jev objevuje u starších lidí a u dětí. Je ale dobré znát příčiny, které vedou k tomu, že nám z nosu teče krev, protože jsou i situace, kdy se může jednat o signál nějakého závažnějšího zdravotního problému.

Samozřejmě mezi nejčastější příčiny, které se objevují hlavně u našich rozverných a velmi hemživých drobečků patří libovolný úraz či úder do nosu. V tomto případě není vlastně moc co řešit, problém rychle zmizí a nebude se opakovat až do dalšího úrazu. Závažnější je to jen při zlomenině lebky, kdy se objeví kromě krve také nažloutlý mozkomíšní mok a je nutno okamžitě volat pohotovost. S lékařem také řešíme zlomeninu nosu, kterou bychom mohli identifikovat díky rostoucímu otoku, modrání okolní tkáně či případně deformaci nosu, které doprovází silné krvácení.

Náhle a výrazné krvácení z nosu může být také způsobeno skoky krevního tlaku, zvláště pokud „horní“ překračuje 150. Pokud se situace opakuje, může to být způsobeno mnoha závažnějšími chorobami. Občasným doprovodním příznakem je také bolest nebo šumění v hlavě. Krev je v tomto případě obrannou reakcí našeho organismu, který se brání před prasknutím tepen a krvácení do mozku. Pokud se tento problém objevuje u lidí, kteří se již s vysokým tlakem léčí, je to známka, že pravděpodobně vybraný postup nebo kombinace nezabírá.

Během těhotenství může být nosní krvácení známkou neustálých a velmi výrazných změn v produkci hormonů. Často ji zpozorujeme po spaní na polštáři a nebo se objeví při větším náklonu. Převážně to není důvod k panice, je to normální jev, který je spojen s požehnaným stavem a tím, že žilky v nose jsou oslabeny. Většinou přichází v druhém trimestru a po porodu zmizí.  Samozřejmě pokud je problém velmi intenzivní, raději vyhledejme radu odborníka a neoslabujme svůj organismus.

Pokud jsme dlouhou dobu v klimatizovaných nebo ústředně vytápěných místnostech s přesušeným vzduchem (a také tam, kde se kouří), může se krev z nosu objevit také. Vysuší se nám sliznice a následně může prasknout výrazně křehčí žilka. Tady je rada velmi jednoduchá, pokud víme, že jsme citlivější, stačí si prostě co nějaký čas zvlhčovat sliznici. Stačí sprej či kapky s mořskou vodou, který můžeme následně naplnit vincentkou. No a samozřejmě nekouřit.

Mezi další příčiny patří užívání různých léků, které obsahují například warfarin a nebo kyselinu acetylsalicylovou. Zvláště pokud souběžně posilujeme svůj organismus přírodně neboli česnekem. Obsahuje látky ředící krev, což právě v kombinaci s některými léky nemusí být žádoucí.

Nosní přepážku má téměř každý ve větší či menší míře nedokonalou. Někdy je její deformace tak veliká, že může, kromě bolehlavu a pocitu ucpaného nosu, spustit také krvácení. Je to způsobeno tím, že sliznici máme výrazně napnutější, tudíž i při libovolném vysušení ještě křehčí než obvykle. Nejčastěji dochází ke krvácení ze stále stejné dírky. Problém může vyřešit pouze zásah lékaře.

Poslední významnou příčinou krvácení z nosu jsou různé nemoci horních cest dýchacích. Bakterie vylučují jedovaté toxiny, které naruší či oslabí sliznici a samozřejmě se může objevit i krev. Tomuto jevu také „prospívá“ velmi časté a silné smrkání a hlavně špatné či příliš dlouhé užívání většiny nosních kapek. U nich se řídíme doporučením lékaře a lékárníka a pokud možno si je neaplikujeme bez konzultace. Kapejme spíše do stran a ne do hloubky.

1 komentář u „Příčiny krvácení z nosu“

  1. Velice pěkný článek. Já jsem měla problémy z častým krvácením z nosu a zašla jsem k doktorce a ta mi poradila kontryhelovou nať , na odvar na obklady. Ty obklady mi velice pomohly

Komentáře nejsou povoleny.