Jak řešit krev z nosu u dětí

Krvácení z nosu v  u dětí v naprosté většině případů není nějakým závažným zdravotním problémem. Většinou krev dětem teče z při rýmě, kašli a silnějším nachlazení. Samozřejmě občas může za to úraz, ty jsou u dětí téměř na denním pořádku a někdy je to způsobeno také tím, že malý zlatokop hledal ve svém nosánku poklady trochu více než obvykle. Jen v opravdu malém množství případů je krev tekoucí z nosu znakem nějakého závažnějšího onemocnění.

Rada, abychom dítě s krvácejícím nosem položili na záda a počkali až vše samo přejde, která se doporučovala dříve, již delší dobu není považována za správné řešení. Místo zmírnění obtíží je totiž zesiluje. Navíc se dítě dusí krví, která mu stéká do krku. A protože to rozhodně není nějaká lahoda, tak hrozí kromě problémů s krvácením a nebo vdechnutím krve,  navíc i žaludeční nevolnosti (místo polykání by se mělo krev spíše plivat). Dnes se místo toho doporučuje, opak, neboli mírný předklon (u umyvadla či misky) a k tomu bychom měli namočit kapesník do opravdu studené vody (díky chladu se stáhnou cévy) a přiložit ho na nos (občas se dává druhý studený obklad i na krk) – někdy se doporučují i kostky ledu, ale je s nimi obtížnější manipulace a měly by být do něčeho zabalené. Je dobré nosík zabalený do chladného obkladu pevně sevřít rukou a udržet tak přibližně tři minuty – ale tady to chce trochu cviku, protože to není moc příjemné a děti se mohou výrazně vzpouzet. Někdy se krev nezastaví hned na poprvé a celý proces je nutno opakovat ještě několikrát. Když se krvácení zastaví, jemně chladnou vodou omyjeme nos a okolí a hlídáme, aby se dítě svého rypáčku nedotýkalo přinejmenším během následující hodiny.

Pokud víme, že našemu dítěti krev z nosu teče relativně často, dávejme si pozor na léčiva, které obsahují kyselinu acetylsalicilovou a pokud možno je nahraďme nějakým substitutem, který tuto látku neobsahuje. S výběrem alternativy pomůže bez problémů každý  lékárník. Když u dětí zpozorujeme, že se krvácení opakuje téměř denně, raději vyhledejme odbornou radu u lékaře. Existuje totiž několik nemocí, které jsou obecně spojeny s křehkostí cév. Je to mimo jiné chudokrevnost, leukémie nebo problémy s játry. Krev z nosu také teče, pokud naše tělo řeší problém s různými nezhoubnými, ale i zhoubnými výrůstky v nose. No a navíc tato nesnáz může být doprovodným efektem nějaké alergie. Pozor, lékaře bychom měli také vyhledat i v situaci, kdy se dítěti i přes veškeré naše snahy nedaří zastavit krvácení po dobu patnácti až dvaceti minut. V tomto případě totiž může jít o problémy s tepnou a je možné, že bude nutný drobný chirurgický zákrok a následně dva až tři dny hospitalizace v nemocnici.