Kontroverzní růžičková kapusta

Růžičková kapusta patří mezi ty druhy zeleniny, které u velké části lidí vzbuzují velmi negativní reakce. Většinou je to spojené s dětstvím, kdy rozvařené kapustičky „obohacovaly“ polévky ve školních jídelnách. S antipatií stojí za to trochu bojovat, protože se jedná o docela hodnotnou zeleninu, která navíc při správné přípravě je velmi chutná.

Tato plodina, která pochází z Belgie (v jiných jazycích je nazývána bruselskou kapustou), je plná různých živin a vitamínů. Obsahuje nemalé množství vlákniny. Z minerálů za zmínku stojí železo, draslík, sodík, vápník, hořčík, zinek a fosfor. Vitamínů je v ní také hezká řádka, jmenujme karoten, několik druhů vitamínu B, obvyklé „céčko“ a také E a K. Najdeme zde i kyselinu listovou  a uvádí se, že ze všech košťálovin má růžičková kapusta nejvíce bílkovin. Má málo kalorií, uvádí se cca čtyřicet na sto gramů. Děti ji mohou dostávat přibližně od osmého měsíce. Může způsobovat nadýmání, takže pokud nás trápí tento problém, musíme být při její konzumaci výrazně opatrnější. Dávejme si také pozor, pokud máme nedostatek jódu. Obsahuje goitrogeny, které omezují vstřebávání tohoto minerálu. Z tohoto důvodu by se neměla podávat jako příloha k rybám a mořským plodům.

Kvalitní růžičková kapusta je tvrdá, hezky zelená a pevná. Pokud ucítíme, že jsou hlavičky spíše houbovité, mají nažloutlé listy, případně v nich jsou ještě dírky, nekupujme je. Nebudou kvalitní a pravděpodobně budou obsahovat různé „zvířátka.“ Koupit ji v dnešní době můžeme po celý rok, ale její pravá sezóna je od podzimu do jara. Při nákupu nehledíme jen na kvalitu, ale také na velikost. Pokud se chystáme vařit jen jedno jídlo, je důležité, aby hlavičky byly přibližně stejné. Díky tomu budou všechny připravené v podobném čase. Neomývané by v chladu měly vydržet přibližně deset dní, ale bohužel to navíc záleží i od doby, jak dlouho se již „povalují“ v obchodě. Pro delší skladování je dobré ji tři minuty povařit a vychladlou poté zmrazit.

Růžičková kapusta se připravuje na mnoho způsobů. Nejvíce zdraví prospěšných látek zachováme samozřejmě přípravou na páře, tento způsob navíc eliminuje i hořkost.  Tohoto efektu dosáhneme i při vaření ve vodě, stačí když tam přidáme trochu cukru nebo mléka. Při vaření je nejlepší nechat odkrytou pokličku, sice si mírně zamoříme byt, ale zároveň pokrm bude výrazně méně aromatický. Vůni také eliminuje troška skořice, bohužel po sobě nechá maličkou chuťovou stopu. Růžičkovou kapustu nikdy nerozvařujeme, měla by zůstat křupavá. Pokud ji někomu budeme servírovat v rozbahněné podobě, jen upevníme nelásku k této chutné a zajímavé zelenině.