Téměř každý člověk na otázku, jestli je zdravější syrová nebo vařená zelenina, automaticky vybere první odpověď. A ve většině případů je to také pravda. Ale jak dokázaly vědecké výzkumy nezávisle prováděné v Británii, Spojených státech, Německu i Itálii, existují výjimky, u kterých bychom měli preferovat spíše vaření nebo alespoň krátké tepelné zpracování – zvláště pokud chceme ze zeleniny dostat co nejvíc prospěšných látek a nebo využít unikátní zdravotní vlastnosti některých plodin.
1. rajčata – díky tepelnému zpracování se mohou stát skvělým zdrojem lykopenu, který podle některých odborníků může působit jako prevence proti rakovině a také naše tělo chrání před nemocemi sužujícími srdce i celou oběhovou soustavu. Navíc syrová a málo zralá rajčata (hezká sytá barva bohužel v dnešní době není zárukou zralosti) obsahují látku, která u některých lidí může vyvolávat nevolnost.
2. mrkev – už od dětství slýcháme, že je třeba jíst hodně mrkve, abychom měli zdravé oči. Je to pravda, ale pokud chceme z této zeleniny dostat opravdu maximum, tak bychom ji měli alespoň trochu povařit. Díky tomu změkne a beta karoten budeme schopni mnohem lépe vstřebat a navíc vzroste jeho množství. Obecně se uvádí, že v tepelně zpracované mrkvi je celkově dvakrát až třikrát více antioxidantů. Je dobré při vaření této zeleniny přidat trochu tuku.
3. špenát – tato zelenina je velmi slušným zdrojem železa (i když je ho trochu méně, než se dříve předpokládalo), hořčíku, vápníku, draslíku, kyseliny listové, luteinu a dalších antioxidantů, které se mnohem lépe vstřebávají po tepelné úpravě. Většinou se doporučuje při přípravě špenátu použít trochu mléka nebo smetany a příliš ho nerozvařovat.
4. brukvovitá zelenina – květák, brokolice nebo růžičková kapusta mají díky vaření vyšší obsah dobře vstřebatelného vitamínu A, K a také vlákniny. Navíc se po tepelné úpravě stávají mnohem stravitelnější a klesá v nich obsah strumigenů, které mohou zhoršovat činnost štítné žlázy.
5. houby – sice to není zelenina, ale v mnoha druzích najdeme nemálo zajímavých a jedinečných látek, které potřebujeme pro správné fungování organismu. Bohužel bez tepelného zpracování je naše tělo neumí téměř využít. Navíc některé druhy hub jsou jedlé či poživatelné jen po uvaření, v syrovém stavu mohou vyvolat nevolnost nebo mírnou otravu.