Bylinky na menopauzu

Menopauzu bohužel doprovází i mnoho nepříjemných vedlejších příznaků. Velmi časté jsou návaly horka, pocení a některé potíže spojené s psychikou, jako je například zvýšený neklid nebo nespavost. Během klimakteria dochází k hormonálním změnám, které je možno průběžně řešit různými léky a doplňky, ale mnoho žen se během přechodu spoléhá hlavně na bylinky*. Podívejme se na ty nejčastěji používané.

S nočním pocením nám může pomoci bylinková koupel. Do hrnce nasypeme po dvou lžících dubové kůry, máty a šalvěje, zalijeme je dvěma litry studené vody, uvedeme do varu a povaříme pět minut. Pak nádobu odstavíme a necháme vše půl hodiny pod pokličkou louhovat. Tekutinu přecedíme, nalijeme do vany a přidáme ještě trochu vody, abychom se mohli pohodlně vykoupat. V bylinkové lázni relaxujeme přibližně patnáct až dvacet minut, pak se osušíme a rovnou skočíme do postele.

Nespavost a problémy s emočními výkyvy nám může pomoci vyřešit kozlík lékařský. Dá se ho užívat v podobě kapek, ale stejně dobré jsou i čaje z této bylinky. Dalším příjemným efektem pravidelného užívání kozlíku během menopauzy je zlepšení stavu pokožky. S nespavostí a psychickým neklidem také může výborně pomoci meduňka.

S hormonální nestabilitou podle doporučení našich prababiček pomáhá mírně pozapomenutý mnišský pepř neboli drnek obecný. Tato bylinka nepomáhá jen při klimakteriu, je to také přírodní lék často podávaný léčiteli při bolestivějších menstruacích. Další méně známou bylinou, která se v lidové medicíně doporučuje na hormonální potíže při menopauze je ploštičník hroznatý. Pomoci si můžeme také častější konzumací sóje, která obsahuje větší množství fytoestrogenů.

S návaly horka nám během přechodu pomáhá šalvěj. Navíc díky pravidelnému popíjení šalvějových čajů omezíme pocení a navíc se nám zlepší práce trávicí soustavy, se kterou jsou občas při menopauze problémy. Na návaly horka je také užitečná máta a nebo můžeme tyto dvě léčivé rostliny smíchat. U obou bylinek bychom čaje měli popíjet vlažné, horké jsou při těchto potížích úplně k ničemu a studené zase vyvolávají termický šok, který by návaly horka ještě zhoršil.

* Nesmíme zapomínat, že i při bylinkové doplňkové léčbě je nutná konzultace s odborníkem, zvláště v situaci, kdy souběžně máme předepsané nějaké léky.