Příznaky poruchy štítné žlázy

Štítná žláza je zodpovědná za regulaci metabolismu. Zjednodušeně řečeno pomáhá přetvářet živiny, které tělu pravidelně dodáváme potravinami, na energii. Problémy s tímto velmi důležitým orgánem mají vliv na celý náš organismus a dokonce i na psychiku. Příznaky poruchy štítné žlázy mohou mít mnoho různých podob a často se je v první fázi zaměňuje s jinými zdravotními potížemi.

V utajení

Nadměrně či nedostatečně aktivní štítná žláza se v počátečním stádiu, které může trvat i několik let, většinou nějak výrazně neprojevuje. Nemocný si vůbec nemusí všimnout, že má nějaký problém. Různé drobné symptomy může připisovat jiným onemocněním, životnímu stylu nebo stresu. Dá se říci, že to v mnoha případech je to i částečně pravda. Štítné žláze mimo jiné škodí nevyvážená strava, nedostatečný přísun některých stopových prvků, kouření nebo život v pod neustálým psychickým tlakem. Podle odborníků velkou roli také může hrát estrogen. Ženy mají potíže se štítnou žlázou mnohonásobně častěji než muži.

Zvýšená činnost štítné žlázy

Při zvýšené činnosti žláza vytváří výrazně více hormonů a zvyšuje produkci energie v organismu. Lidé s tímto problémem jsou velmi často hodně aktivní, rychle mluví, nedokážou stát na jednom místě, občas mívají potíže se správnou koordinací pohybů. Můžeme u nich zpozorovat i potíže se soustředěním, špatně usínají, v noci se probouzí a spánek jim nedokáže přinést dostatečný odpočinek. Bývají často podráždění a někdy je trápí panická úzkost. Dalším příznakem zvýšené činnosti štítné žlázy může být neustálý hlad. Díky zrychlenému metabolismu dochází k neustálému spalování energie. Člověk s poruchami tohoto orgánu často hodně jí, ale zároveň většinou vůbec nepřibírá na váze. Dokonce jedním z viditelnějších symptomů bývá právě i relativně rychlé hubnutí. Mohou se také objevit návaly horka, nadměrné pocení či zarudlá kůže. Kvalita vlasů i nehtů je dost špatná. U nemocných může dojít k postupnému oslabování svalstva, což v dlouhodobějším horizontu vede k slabší fyzické aktivitě. Rychlé, a tím pádem nedostatečné, zpracování potravy může způsobovat průjmy či potíže s trávením a častější močení. U žen leckdy dochází i k výraznějšímu narušení menstruačního cyklu. Jedním ze závažnějších příznaků jsou také různé potíže se zrakem, jako je například dvojité vidění či vypouklé oči.

Snížená činnost štítné žlázy

Při snížené činnosti žláza má logicky problémy s dostatečnou tvorbou hormonů a tím pádem samozřejmě dochází k potížím s přísunem energie. Metabolismus zpomaluje, váha navzdory různým pokusům o úpravu jídelníčku postupně roste. Nemocní jsou obvykle hodně oslabení, rychle se unaví, mají zpomalené pohyby a často působí ospale a apaticky. Mezi první výraznější příznaky snížené činnosti štítné žlázy patří zimomřivost a také studené ruce a nohy. Nedostatečná tvorba hormonů má vliv i na psychiku. Objevují se potíže s pamětí, deprese či zvýšený pesimismus. Mezi zevně pozorovatelné příznaky patří suchá a bledá pokožka, která může i mírně žloutnout. Dochází i k nadměrnému rohovatění kůže na kloubech. Lidé s nedostatečnou činností štítné žlázy si často stěžují na křeče a otoky. Otéci mohou i hlasivky, což vede k chrapotu a mírné změně hlasu. Zpomalený metabolismus může také vyvolávat zácpy, klesá srdeční aktivita a krevní tlak. U žen se může zkrátit menstruační cyklus, měsíčky bývají silnější a bolestivější. Pánové s problémy se štítnou žlázou mají díky tomu často i potíže s libidem. Jak u zvýšené, tak u snížené aktivity štítné žlázy se může objevit i takzvané vole neboli struma.