Příznaky nedostatku hořčíku

Hořčík odehrává v lidském těle velmi významnou roli. Jen s velmi mírnou nadsázkou se dá říci, že ovlivňuje téměř všechny reakce, které v organismu probíhají. Proto je samozřejmě velmi důležité ho dodávat tělu pravidelně a v dostatečném množství, ale navíc bychom měli umět rozeznat příznaky, které případný nedostatek hořčíku signalizují.

1. problémy s psychikou a nervovým systémem – nedostatek hořčíku se může projevovat depresemi, hypochondrií, agresí, hádavostí, nespavostí, omdléváním, třasem a celkovým psychickým diskomfortem. Mohou se objevit různé tiky. Také dlouhodobě vede k vyššímu stresu, díky čemu se potíže s přísunem magnézia ještě zhoršují a člověk se dostává do bludného kruhu.

2. potíže se svaly a kostmi– pokud je v organismu příliš málo hořčíku, velmi často se začnou objevovat svalové křeče (alarmující bývají nepříjemné pocity v lýtku, které provází ranní vstávání), třas, mravenčení, bolesti páteře i kloubů. Pokud chceme mít silné a zdravé kosti i klouby, je neustálý přísun hořčíku nezbytností. Jeho nedostatek může se projevovat mimo jiné kazy, fluorózou či rychlejším nástupem osteoporózy (lidem se více a častěji lámou kosti).

3. alergie – podle vědeckých výzkumů lidé, kteří mají problémy s některými typy alergie, které se projevují astmatem, záněty spojivek, rýmou, migrénou a kopřivkou, ve velké části případů mají problém s nedostatečným přísunem hořčíku.

4. menstruace a menopauza – nedostatek magnézia se projevuje bolestivými měsíčky, které často doprovází silné a nepříjemné křeče a také mnohem nepříjemnějším průběhem menopauzy. V extrémních případech může být i příčinou potratu.

5. nehty a vlasy – nedostatek hořčíku můžeme poznat i podle výrazně zhoršené kvality naší kštice. Vlasy se lámou, vypadávají a třepí. Příznaky snížené kvality můžeme objevit také na nehtech.

6. zácpa – mezi další příznaky nedostatku hořčíku patří pravidelné problémy s trávicím systémem. Nejčastěji se projevují jako zácpa, lidé navíc často trpí nechutenstvím. Obecně dochází k poruchám metabolismu.

7. anémie – část lidí trpících chudokrevností souběžně vykazuje dlouhodobé nedostatky hořčíku v organismu.

8. bolest na hrudi – nepravidelný přísun hořčíku nebo jeho nedostatek může vyvolávat nepříjemný tlak na hrudi, bolesti u srdce a také nepravidelnou srdeční činnost.

9. pocení – magnesium hraje významnou roli při regulaci vnitřní teploty organismu, pokud ho v těle není dost, mezi časté příznaky patří i nadměrné pocení.

10. únava – s nedostatkem hořčíků bývá spojena i chronická únava. Když k ní přidáme již zmíněné potíže se spánkem, člověk se znovu může dostat do bludného kruhu.