Tropické peelingy

Domácí peelingy mají několik výhod. Jsou relativně levné a navíc nejčastěji používané suroviny mají jednoznačně pozitivní vliv na zdraví a kvalitu naší pokožky. Je dobré ho dělat pravidelně (i když samozřejmě s rozumem, viz závěr), protože zpevňuje a hydratuje kůži a navíc omezuje růst chloupků. Tentokrát se zaměříme na trošku „luxusnější“ peelingy, které se dělají z tropického ovoce.

Mangový peeling

Vezmeme si mango. vypeckujeme, oloupeme, nakrájíme na menší kousky a rozmixujeme na kašičku. K té přidáme lžíci mandlového oleje, lžíci glycerinu a skleničku cukru (nejlepší je přírodní, ale samozřejmě ho lze nahradit i rafinovaným). Můžeme ještě přidat pár kapek citronové nebo pomerančové silice. Všechno promícháme a pokud se nám směs zdá trochu řidší, vmícháme před použitím ještě trochu cukru.

Limetkový peeling

Tři limetky rozřízneme a vymačkáme z nich šťávu – pokud to děláme rukou, musíme ještě odstranit pecičky. Přidáme skleničku hnědého cukru a postupně vmícháváme kokosový olej, dokud se peeling dokonale nepromíchá. Stačit by měla vrchovatá lžíce až dvě.

Peeling z kiwi

Jedno větší a měkčí kiwi oloupeme a rozmačkáme na hladkou kašičku nebo rozmixujeme v mixéru. Z citronu nebo limetky nastrouháme přibližně lžičku kůry (i za tímto účelem je dobré kupovat plody, které nebyly ošetřovány chemicky), přidáme ji k ovoci a přisypeme ještě půl druhé sklenice cukru, rozmícháme a rovnou můžeme aplikovat.

Nakonec by bylo dobré ještě říci několik obecných poznámek k peelingu. Před jeho použitím se podívejme, jestli nemáme podrážděnou kůži, sluneční spáleniny nebo na ní není nějaká vyrážka. Pokud určitý druh peelingu zkoušíme poprvé, nejdříve si ho nanesme na jemnější kůži například v podpaždí a pozorujme reakci. Když začne červenat nebo se objeví nějaké pupínky, tak to bohužel znamená, že daný typ pro nás není vhodný. Neaplikujeme peeling před opalováním. Na normální pleť ho můžeme použít přibližně jednou týdně, u citlivé a příliš suché je lepší to dělat jednou za dva až tři týdny – příliš časté používání znemožňuje regeneraci kůže.