První příznaky těhotenství

První příznaky požehnaného stavu jsou hodně individuální. Je sice pravda, že ženský organismus dokáže velmi rychle reagovat na oplodnění, ale signály, které vysílá lze velmi často zaměnit s nějakým méně závažným onemocněním nebo například únavou. Podívejme se na to, jaké příznaky těhotenství se objevují nejčastěji.

1. Mezi nejznámější příznaky počátku těhotenství patří určitě výrazně citlivější čich. Ke změnám může dojít doslovně během několika dní po oplodnění. Často se stává, že zápach partnera je najednou mnohem méně přitažlivý, ženy také obvykle vnímají některé vůně mnohem intenzivněji a to, co bylo dříve příjemné, je najednou téměř nesnesitelné. Jedná se hlavně o různé zápachy z kuchyně, tabákový kouř, hygienické a kosmetické přípravky, ale často se objeví například odpor i vůči vůni kávy. Pozor, citlivý čich patří často i mezi příznaky nějakých potíží s trávicím systémem.

2. Již během prvních pár týdnů těhotenství se také obvykle objeví výrazně častější močení. Způsobuje to stále plnější děloha. Návštěvy toalety jdou převážně ruku v ruce se zvýšenou ospalostí a nočním chozením na záchod. Jenže podobně jako u čichu i tyto příznaky mohou být vyvolány nějakým onemocněním. Samozřejmě se objevují u různých zánětů močových cest, ale někdy také mohou být signálem nastupující cukrovky.

3. K dosti subjektivním prvním příznakům těhotenství patří pocit výrazně citlivějších prsou a hlavně bradavek. Může se trochu podobat tomu, jak svá ňadra pociťujeme před přicházející menstruací, ale mělo by to být o něco výraznější. Příčiny zvýšené citlivosti u měsíčků a v těhotenství jsou také podobné, v lidském organismu se výrazně mění úroveň hormonů estrogenu a progesteronu.

4. Zdrojem mnoha různých žertů a zábavných historek jsou také těhotenské změny chuti. Je to trochu podobné jako v případě citlivějšího čichu. Budoucí maminky často přestanou mít rády pokrmy, které dříve milovaly a souběžně začnou vyžadovat jídlo, které je dříve vůbec nezajímalo. A nebo touží po různých velmi exotických kombinacích, jako jsou například směsi kyselého a sladkého na nebo zvýšená touha po hodně kořeněných pokrmech. Ale i v tomto případě je to dosti individuální, za vše mohou zase hormony.

5. Změny chutí někdy doprovází buď nechutenství nebo naopak obrovská „žravost.“ V obou případech se jedná o extrém, který je docela jednoduše pozorovatelný, bohužel souběžně může se jednat o příznaky nějaké nemoci a s těhotenstvím naše potíže s jídlem nebudou mít vůbec nic společného.

6. Mezi velmi problematické příznaky těhotenství občas patří různé poševní infekce a mykózy, které jsou pro budoucí maminky nejen stydlivým problémem, ale hlavně v nich vyvolávají strach o nenarozené miminko. Tady je nutná co nejrychlejší návštěva gynekologa, rozhodně se nedoporučuje samoléčba domácími prostředky nebo nákupy nějakých léčiv bez konzultace.

7. A nakonec samozřejmě nesmíme zapomenout ani na ustání menstruace, které se často mylně považuje za naprosto jednoznačný signál těhotenství. Ale nepravidelný cyklus se někdy může objevit sám od sebe, na měsíčky mají vliv i stres nebo nějaké zdravotní potíže.