Jantar a jeho zdravotní účinky

Jantar, zkamenělá pryskyřice třetihorních jehličnanů, byl oblíben již ve starověku. „Severské zlato“ dováželi kupci antickým boháčům, kteří ho nepoužívali jen jako ozdobu šíjí svých žen a milenek, ale také jako velmi dobrý lék na různé neduhy. Již tehdy se tomuto drahokamu připisovaly mimořádné léčebné účinky.

Hlavní síla jantaru by měla spočívat v odstraňování různých revmatických bolestí, doporučuje se také na problémy se štítnou žlázou, horní dýchací soustavou, játry a srdcem. Podle mnoha odborníků na léčbu kameny jantar má také antibakteriální vlastnosti, snižuje krevní tlak, uklidňuje a urychluje regeneraci organismu po závažné nemoci či velké fyzické námaze. Ideální jantar je neopracovaný přírodní kamínek, ale pokud nejezdíme často k Baltu, můžeme mít trochu problém takový kousek sehnat (na severu ho lze v některých oblastech bez větších problémů najít na pláži – stačí vyjít velmi brzy ráno a po bouřce). U nás si většinou budeme muset vystačit s drahokamem, který byl již trochu opracován. Řídíme se zásadou – čím méně, tím lépe.

Léčivé účinky by se měly objevit už jen díky nošení, v tomto případě by se kámen měl dotýkat kůže. Ale pokud máme větší množství jantaru, můžeme si doma vyrobit i nějaké klasické léky. Mezi ně patří například jantarová tinktura. Budeme potřebovat přibližně padesát gramů drobných kamínků (ideální by byly nadrcené či neopracovaný „jantarový písek“) a necelý čtvrt litr lihu. Pro správný starověký pocit při přípravě by se nám hodila ještě nějaká krásná karafa, ale svůj účel skvěle splní i obyčejná sklenice. Kamínky nasypeme do nádoby a zalijeme lihem tak, aby je překrýval přibližně o půl druhého centimetru. Karafu uzavřeme a odložíme na tři týdny na nějaké tmavé místo a je hotovo. Preventivně se doporučuje jako přípravek na posílení imunity, v takovém případě se podává pět kapek denně ráno do čaje. Pokud ji používáme jako lék při zánětu močových cest, ledvinových problémech a žaludečních potížích, tak dávka je patnáct kapek jantarové tinktury třikrát denně. Tinkturu lze také vmasírovat do kůže (na postižené místo) při bolestech hlavy, revmatu a zánětu průdušek. Můžeme ji také použít jako základ pro výrobu jantarové masti (rozmícháme s lanolinem a přidáme včelí vosk či bambucké máslo), která se doporučovala při bolestech kloubů, svalů a křečových žilách.