Arganový olej – kosmetické účinky a využití

Arganový olej obsahuje velké množství vitamínu E a je velmi dobrým zdrojem nenasycených kyselin. Je vhodný při různých zdravotních potížích, ale přímo při vaření se málokdy využívá. Mnohem více se jeho účinky používají v kosmetice. Cení si ho nejen různé domácí experimentátorky a experimentátoři či příznivci zdravého stylu života, velmi pozitivní působení na pleť potvrzují i vědecké laboratoře a největší producenti kosmetických přípravků.

Na začátku se podívejme na účinky arganového oleje obecně. Pomáhá v boji proti striím, výrazně zmírňuje potíže způsobené akné, urychluje léčbu planých neštovic i různých ekzémů a zlepšuje regeneraci pokožky. Uklidňuje podrážděnou kůži, zpomaluje stárnutí, vyhlazuje vrásky, zpevňuje pokožku a také má velmi slušné protizánětlivé účinky. Užívá se i na vlasy jako jistého druhu kondicionér, lze jím natírat i ruce jako krémem či využít ho při péči o poškozené nehty. Aplikovaný vnitřně výrazně posiluje oběhovou soustavu a tím chrání organismus před různými civilizačními chorobami.

A jak arganový olej můžeme využít doma? Jako lék se převážně doporučuje jedna malá lžička třikrát denně a nebo jím lze nahradit jiný olej při přípravě studené kuchyně či dochucování různých potravin (raději ho nepoužívejme přímo při vaření, pečení nebo dokonce nedejbože smažení). Při péči o obličej stačí každé ráno a večer nanést pár kapek na prsty a vmasírovat je velmi pečlivě do kůže na tváři. Po koupeli podobně neznačné množství lze vmasírovat do kůže na celém těle. Před plánovaným mytím vlasů ho zase opatrně vetřeme do kůže na hlavě a jemně naneseme na celé vlasy. Necháme účinkovat přibližně tři čtvrtě hodiny a pak ho opláchneme nějakým jemnějším šamponem (velmi dobře tuto úlohu plní výrobky pro malé děti). Občas se doporučuje jemně pokapat kartáč troškou oleje před každým česáním. Můžeme jím také jemně natírat křehké a lámavé nehty – léčba by v tomto případě měla trvat přibližně šest týdnů, ale podobný efekt dosáhneme i tím, že ho začneme používat místo krému na ruce (je to velmi vhodné řešení pro každého, komu se dlaně přespříliš vysušují). Lze ho využít i po přehnaném opalování, jako přípravek na uklidnění spálené a podrážděné kůže.