Balíme na dovolenou s miminkem

První prázdniny s miminkem vůbec nemusí být stresující. Stačí je jen dobře naplánovat, nepřeceňovat schopnosti malého dítěte i jeho zájem o náročnou exotiku či turistiku a také si pořádně zabalit. Sice každý kufr bude obsahovat něco jiného, ale existuje pár věcí, které by na žádné dovolené neměly chybět.

Samozřejmě nejvíce místa by nám mělo zabrat oblečení. Tady univerzální doporučení neexistuje, vše záleží na tom, kam se vlastně na tu dovolenou chystáme. Obecně se dá říci, že pokud chceme jezdit po vlasti či vyjet do míst s podobným či chladnějším klimatem, rozhodně bychom toho měli mít u sebe více. Je potřeba se připravit na relativně pravděpodobné změny počasí či teplotní skoky – na dlouhodobé předpovědi počasí pro daný region raději nespoléhejme. Takže určitě bychom si měli přibalit věci teplé i nepromokavé. Počet oblečení závisí na naší zkušenosti, jak rychle trvá, než se náš drobeček ušpiní. Jestliže ho doma převlékáme třikrát, nečekejme, že tomu na prázdninách bude jinak. Raději se nespoléhejme na praní, vezměme si toho tolik, aby každý den mohlo miminko chodit čisté. Při cestách do teplejších krajin preferujme přírodní a dobře prodyšné materiály. Měli bychom také mít několik párů pohodlných bot, v létě to bývají většinou nějaké sandálky, ťapky, vůbec neuškodí mít také přibalené jedny pevné boty a také holínky. V létě musíme zabalit také několikero čepiček nebo šátků (jedna je málo, může se ušpinit nebo i ztratit – vítr, nepozornost, zapomenutí na pláži).

Oblečení je samozřejmě nejdůležitější, ale není to všechno, co bychom měli mít zabaleno, aby dovolená probíhala bez větších stresů. V létě rozhodně nesmíme zapomínat na opalovací krémy se silným faktorem (vyrábí se přímo pro děti) a jestliže jedeme v zimě někam do hor nebo na místo s velkým množstvím sněhu, tak si je pro jistotu přibalíme také. Pak bychom měli mít menší lékárničku, která by měla obsahovat přípravek na snížení teploty, sirup proti kašli suchému i vlhkému, něco na problémy se žaludkem, přípravek proti komárům i klíšťatům, nějaký krém na hmyzí kousnutí, přípravek na spálenou kůži z nadměrného opalování, obvaz, náplast, teploměr a peroxid vodíku. Také bychom měli mít v kufříku několikero slintáků, pár dudlíků (mohou se ztratit), pokud rostou zoubky je dobré i okusovadlo, několik lahví a případně dětský talířek a příbor, pár nejoblíbenějších hraček přizpůsobených věku dítěte (to s čím si doma aktuálně nejvíce hraje), pravděpodobně se tam objeví i nějaký plyšák, nejoblíbenější peřinka a také dětská kosmetika (mýdlo, šampon, ubrousky, kapesníky apod.). Pleny a speciální potraviny balíme jen v případě, že nebudeme mít žádnou možnost pravidelného nákupu na místě, jinak zbytečně zabírají prostor. No a samozřejmě nemůžeme zapomenout na kočárek a případně nůši.