V obchodech je dnes obrovský výběr různých oblečků pro miminka. Mnoho rodičů věnuje hlavní pozornost vzhledu či roztomilosti kupovaných hadříků, ale ve skutečnosti nejdůležitější a dá se říci, že i jediné kritérium, kterým bychom se měli řídit, je pohodlí dítěte. Miminko je totiž výrazně citlivější na různé teplotní skoky a tomu bychom měli přizpůsobit i náš nákup a každodenní oblékání drobečka.
Základní výběr dobrého oblečení na libovolnou procházku se řídí několika prostými zásadami. Během chladných dnů bychom ho měli oblékat trochu tepleji než jsme zvyklí a pro změnu když je horko, tak oblečení dítěte by mělo být podobné, jako u nás. Mělo by se přizpůsobovat nejen teplu, ale i aktivitě dítěte – čím je vyšší, tím tenčí a prodyšnější potřebujeme. Pečlivě sledujme chování miminka, zvláště si dávejme pozor na přehřátí – dítě rychleji reaguje na velký chlad než na horko. Prochladnutí poznáme tak, že dítě je výrazně tišší, pokožka může trochu měnit barvu, miminko má sinalé rty, studené nohy i ruce a když už je opravdu špatně, tak se přidá i pláč. Přehřátí většinou naznačuje zarudlá kůže případně pocení a větší neklid (pot svědí a miminko se hemží).
I nákup správných hadříků je ve skutečnosti velmi jednoduchý a postup při výběru oblečení se dá shrnout také do pár bodů. Asi nejlepší materiál, jaký můžeme malému dítěti koupit, zvláště pokud jde o výběr „spodní vrstvy,“ je bavlna. Vlna je vhodná jako svrchní vrstva, neměla by se dotýkat pokožky, protože dráždí. Většina čistého lnu je pro miminko příliš drsná. Chemii se u nejmenších dětí pokud možno vyhýbáme – u svrchní vrstvy, které není v kontaktu s pokožkou (např nějaká kombinéza či povrch fusaku) , tolik nevadí. Důležité je, aby se oblečení jednoduše natahovalo – zvláště přes hlavu, protože dítě je nutno často převlékat a tato činnost v něm nevzbuzuje příliš mnoho nadšení. Také by mělo mít dost místa pod ramínky. Často se doporučuje kupovat oblečky o jedno číslo větší. Čím je starší a aktivnější, tím volnější šatičky kupujeme.
A jaké další věci bychom při rozhodování, jak a do čeho obléknout miminko, měli zohlednit? Čepici by mělo mít v zimě a pokud je vystaveno přímému slunci, tak i v létě (během horka se samozřejmě jedná o nějaký lehoučký šátek a ne kulicha) – poměr povrchu hlavy k tělíčku je u dětí velký a ovlivňuje teplotní regulaci celého organismu. Zvláště zimní čapka by měla mít nějaké vázání, protože robátka se velmi rychle naučí, jak se jí zbavit. Nemocné dítko s horečkou zbytečně nenabalujeme a v posteli mu nepřidáváme další peřinky. U příliš rozehřátého dítěte (například v létě nebo po nějaké zábavě) hlídáme, aby se příliš rychle neochladilo. Pokud vstoupíme do chladné, například klimatizované, místnosti, raději ho ještě přikryjeme na chvíli peřinkou.