Léčivé drahé kameny

V kráse drahých kamenů člověk už od pradávných dob viděl a cítil cosi tajuplného. Proto není moc překvapivé, že jim už přinejmenším od starověku (a spíše už dříve, jen o tom neexistují písemné záznamy) také připisujeme i různé léčivé vlastnosti. Léčba drahokamy je nejrozšířenější v tradiční indické a čínské medicíně, ale mnoho zastánců má i v tak zvaném západním světě. Podívejme se na to, jaké léčivé vlastnosti se připisují jednotlivým drahým kamenům.

Achát – léčí různé problémy spojené s rozmnožovací soustavou.

Akvamarín – pomáhá při problémech s dýchacím ústrojím, doporučuje se i alergikům s astmatickými potížemi.

Ametyst – účinkuje blahodárně na nervovou soustavu, pomáhá odehnat stres, léčí bolesti hlavy a bojuje s nespavostí. Doporučuje se ho i při různých kožních problémech a také je vhodný pro lidi, kteří se potřebují zbavit nějaké závislosti.

Citrín – zlepšuje výsledky detoxikace, urychluje metabolismus, je vhodný pro lidi, kteří se pokouší shodit nějaké to kilo.

Diamant – působí proti stresu, mobilizuje síly ukryté v našem organismu, zlepšuje paměť a celkovou činnost mozku. Přidává energii a také se říká, že věnovaný z lásky přináší v životě štěstí.

Granát – zlepšuje kvalitu krve, je vhodný pro sportovce, kterým přidává energii a také je dokáže motivovat k lepším výkonům.

Hematit – kámen je podle léčitelů vhodný při libovolných zdravotních potížích spojených s krví. Doporučuje se také při nemocech jater a plic.

Jantar – s tímto kamenem je podle zastánců tradiční léčby propojena oběhová soustava. Je vhodný pro lidi s vyšším tlakem a ty, kteří mají problémy se srdcem. Také se doporučuje při chřipkách a nachlazení, vhodný je i na revma a dlouhodobější problémy s trávicí soustavou. Působí i na pleť, má vyhlazující účinky.

Jaspis – tento kámen se dával hlavně těhotným ženám a kojícím matkám. Nepřímo má pomáhat v zdravém rozvoji dítěte.

Křišťál – je velmi vhodný pro lidi, kteří mají nějaké potíže se štítnou žlázou a se slinivkou, ale obecně se ho považuje za kámen, který dokáže prospívat celému organismu.

Lazurit – pomáhá při infekčních onemocněních týkajících se úst a krku.

Malachit – posiluje odolnost a obranyschopnost organismu, zlepšuje intelektuální schopnosti, uklidňuje.

Obsidián – dodává odvahu, snižuje pocit únavy. Je vhodný pro lidi, kteří musí dlouho fyzicky pracovat.

Olivín – doporučuje se lidem, kteří mají sklony k nervozitě a agresi. Naopak není vhodný pro hodně klidné lidi, které nic nerozhází.

Opál – účinky závisí na barvě. Černý je vhodný na potíže se štítnou žlázou, mléčný se používá při problémech s trávicí soustavou a pomalejším metabolismu a čirý se doporučuje lidem při rekonvalescenci – pomáhá obnovit harmonii v organismu.

Perly – prospívají pleti, doporučují se při menopauze a potížích s osteoporózou.

Rubín  – naznačuje to trochu i barva, tento drahý kámen prospívá krvi a oběhové soustavě.

Safír – pomáhá při žaludečních problémech různého typu, zlepšuje trávení, uklidňuje, pomáhá při vysokých horečkách.

Smaragd – má protizánětlivé účinky, je vhodný když se zotavujeme po nějaké závažné nemoci a nebo po nějakém zranění. Pomáhá zastavit nebo zmenšit intenzitu krvácení.

Tyrkys – tento drahý kámen je vhodný pro lidi, kteří mají potíže se zrakem. Měl by léčit také zdravotní potíže spojené s plicemi, dýcháním a kašlem.

Zirkon – zlepšuje paměť, vhodný je také pro alergiky.

info na konec: nesmíme zapomínat ale také na to, že léčivé účinky kamenů nejsou vědecky prokázané a rozhodně drahý kámen nemůže nahradit návštěvu lékaře a odbornou léčbu. Ale může být jejím doplňkem.