Mrkvová maska na obličej

Kdo jí hodně mrkve, bude mít oči jako rys. Nějakou takovou či velmi podobnou větu asi slyšel každý z nás v dětství mnohokrát. Takže už od nejmladších let všichni víme, že mrkvička je zdravá a měli bychom si ji dopřávat pokud možno pravidelně. A většinou to, co nám prospívá vnitřně, se dá s úspěchem využít i zevně. Z mrkve si například můžeme vytvořit velmi kvalitní pleťovou masku, která je vhodná pro každý typ pokožky.* Osvěžuje, vyživuje a také vyhlazuje. Dá se připravit několika způsoby.

Pro přípravu nejjednodušší mrkvové masky si nachystáme si jednu až dvě mrkve (ve všech případech měly by být hezké, rozhodně se nehodí starší svraštělé a vysušené), které oškrábeme, omyjeme a nastrouháme na jemném struhadle. Přidáme k nim lžíci škrobu a jeden žloutek. Všechno velmi pečlivě promícháme, naneseme na obličej a necháme účinkovat patnáct minut. Po uplynutí této doby obličej opláchneme nejdříve teplou a poté studenou vodou.

U druhé pleťové masky, která velmi účinně vyhlazuje vrásky, si nejdříve velmi pečlivě rozmícháme lžíci škrobu ve sto mililitrech vody. Odšťavníme mrkev, abychom získali pět lžic (pokud nemáme odšťavňovač, mrkev jemně nastrouháme a pak vymačkáme) tekutiny. Vodu se škrobem dáme na malý plamen na sporáku a ohříváme, dokud se nezačne tak zvaně táhnout. Pak přimícháme připravenou šťávu a lžíci smetany na vaření tak, aby nám vznikla jednolitá hmota. Na pečlivě umytý obličej naneseme připravenou masku a necháme ji účinkovat přibližně půl hodiny. Pak vše smyjeme teplou vodou a kůži ošetříme. Pro dosažení nejlepších efektů masku aplikujeme třikrát až čtyřikrát týdně.

Pleťová maska se dá udělat i z mrkve vařené. Dva hezké kousky oškrábeme, omyjeme, nakrájíme a uvaříme do měkka. Slijeme, rozmačkáme na kašičku a do ní po částečném vychladnutí tak na padesát stupňů vmícháme jednu lžíci olivového oleje, lžíci dobrého medu a šťávu vymačkanou z půlky menšího citronu. Po pořádném promíchání masku naneseme na očištěnou pokožku na obličeji a tam ji necháme působit patnáct minut. Opláchneme vlažnou vodou a pak ještě studenou.

* kosmetika připravovaná doma z přírodních surovin je vhodná pro většinu lidí. Jenže bohužel i díky civilizačnímu pokroku v posledních desetiletích vzrostl počet lidí alergických i na úplně obyčejné látky. Proto je rozumné si před první aplikací libovolné masky nejdříve nanést trochu na jemnější kůži, nechat účinkovat a pozorovat, jestli se neobjeví nějaká alergická reakce.